Saturday, 23 February 2013

PDC Speedy Services UK Open Qualifying-Day 1



Day 1 of the Speedy Services UK Open Qualifying was held in Crawley with a 200+ Field waiting to get back to the sport they all love. This is a complete run down of the scores.

Speedy Services UK Open Qualifier One

Saturday February 23, K2 Centre, Crawley

First Round

Ricky Evans Bye
Brian Woods 6-1 Geoff Whitworth
Dave Ladley 6-3 Marc Dewsbury
Richard Plowman 6-1 Jonathan Worsley
Mark Cox 6-2 Max Hopp
Martyn Turner 6-2 Ryan Harrington
Brandonn Monk 6-3 Ashley Holgate
Paul Nicholson 6-3 Peter Manley
Lee Bryant Bye
John Bowles 6-3 Mark Stephenson
Adam Hunt 6-4 Josh Pinder
Jyhan Artut 6-0 Steve Maish
Matthew Edgar 6-0 Neville Roberts
Kim Huybrechts 6-2 Dyson Parody
Mark Jones 6-1 Kirk Shepherd
Alex Roy 6-2 Brett Claydon
Shaun Liptrot Bye
Ronny Huybrechts 6-2 Steven Pearson
John Part 6-2 Sam Hill
Jamie Atkins 6-1 Toon Greebe
Campbell Jackson 6-4 Andy Hamilton
Co Stompe 6-5 Leon De Geus
Peter Wright 6-2 Andy Blackwell
Josh Payne 6-4 Matt Clark
Danny Summers Bye
Steve West 6-1 Kevin McDine
Michael Mansell 6-3 Stuart White
Ken MacNeil 6-4 Mark Webster
Michael van Gerwen 6-3 Roland Scholten
Paul Barham 6-3 Scott Coleman
Bernd Roith 6-1 Simon Craven
Gary Anderson 6-2 John Scott
Andy Smith Bye
Ewan Hyslop 6-5 Nigel Birch
Keith Rooney 6-2 Kentaro Suzuki
Terry Jenkins 6-0 Lee Moffat
Joe Cullen 6-2 Jon Jukes
David Dodds 6-3 Pete Dyos
Alan Tabern 6-0 Aden Kirk
Brian Startin 6-0 Craig Pope
David Copley Bye
Nick Fullwell 6-0 Jordy Terburg
Jamie Caven 6-1 Daryl Gurney
Peter Hudson 6-4 James Hubbard
Robert Marijanovic 6-4 Denis Ovens
Dan Russell 6-5 Daniel Starkey
Ronnie Baxter 6-4 Justin Pipe
Peter Evison 6-5 Josh Jones
Andrew Johnson Bye
Colin Fowler 6-4 Jamie Robinson
Vernon Sheppard 6-2 Paul Anthony
Ted Hankey 6-0 Darren Ward
Alan Derrett 6-2 Joey Palfreyman
Ross Lowe 6-5 Steve Brown
Kevin Thomas 6-2 Carl Evans
Michael Barnard 6-1 Damien Sherwood
Dafydd Edwards Bye
Simon Burt 6-1 James Young
Keegan Brown 6-0 Mark Dudbridge
Matt Padgett 6-1 Mike Norton
Steve Beaton 6-0 Sam Hamilton
Mark Frost 6-5 Lewis Venes
Colin Lloyd 6-2 Prakash Jiwa
Lee Palfreyman 6-5 Steve McNally
Steve Farmer Bye
Tomas Seyler 6-4 John Henderson
Arron Monk 6-4 Jon Farmer
Wayne Jones 6-0 Steve Randall
Mervyn King 6-0 Mike Nissen
Mark Jones (Worcs) 6-3 Dave Honey
Gaz Cousins 6-4 Rocco Maes
Andrew Hibbert 6-5 Jerry Hendriks
Lee Gregory Bye
Terry Temple 6-4 Ryan De Vreede
Andrew Gilding 6-4 Ian Walters
Kevin Dowling 6-5 Connie Finnan
Kevin Painter 6-1 Stuart Kellett
Wes Newton 6-3 Paul Rowley
Joe Murnan 6-2 Mark Forman
Tony Tasker 6-5 Ryan Maher
Dylan Duo Bye
Chris Aubrey 6-4 Jim Walker
Paddy Meaney 6-5 Ron Atwill
Scott Taylor 6-5 Tony Littleton
Michael Smith 6-2Jack Tweddell
Charl Pietersen 6-2 Steve Grubb
Ian White 6-2 Daniel Day
James Wade 6-1 Stephen Hardy
Barrie Bates Bye
Ian Moss Bye
Dean Winstanley 6-1 Richie Burnett
Darron Brown 6-3 Gino Vos
Vincent van der Voort 6-2 Michael Blake
David Pallett 6-1 Samuel Poland
Ricky Sudale 6-5 Terry Hayes
Ian Jopling 6-5 Darren Johnson
Steve Coote Bye
Brendan Dolan 6-2 Wouter Vaes
Johnny Haines 6-5 Ross Smith
Dave Weston 6-1 Scott Pearson
James Richardson 6-2 Andree Welge
Raymond van Barneveld 6-0 Johnathen Mulley
Steve Hine 6-1 Matthew Dicken
Colin Osborne 6-1 Nathan Richards
Edwin Max Bye
Robert Thornton 6-2 Darrell Claydon
Adrian Gray 6-5 Dave Charnock
Matthew Medhurst 6-3 Gareth Pass
Mark Lawrence 6-3 Jason Wilson
Andy Pearce 6-2 Tom Martin
Nigel Heydon 6-4 Glen Miller
Shaun Griffiths 6-5 Tony West
Reece Robinson Bye
Kurt Van De Rijck 6-4 Adrian Lewis
Simon Whitlock 6-4 Antonio Alcinas
Mareno Michels 6-3 Jamie Lewis
Andy Relf 6-5 Joshua Carter
Mark Walsh 6-5 Paul Amos
Richie Howson 6-5 Jelle Klaasen
Darren Whittingham 6-2 Scott Rand
Magnus Caris Bye
Wayne Atwood Bye
Andy Jenkins 6-5 Darren Webster
Jake Patchett 6-2 Chris Skeates
Joe Bata 6-1 Lee Hayes
Sean Ryan 6-5 Chris Wickenden
Dave Chisnall 6-5 William O'Connor
Mark Hylton 6-1 Lee White

Second Round

Ricky Evans 6-4 Brian Woods
Dave Ladley 6-1 Richard Plowman
Mark Cox 6-4 Martyn Turner
Paul Nicholson 6-2 Brandonn Monk
John Bowles 6-2 Lee Bryant
Adam Hunt 6-5 Jyhan Artut
Kim Huybrechts 6-3 Matthew Edgar
Alex Roy 6-2 Mark Jones
Ronny Huybrechts 6-3 Shaun Liptrot
John Part 6-2 Jamie Atkins
Campbell Jackson 6-4 Co Stompe
Peter Wright 6-0 Josh Payne
Steve West 6-0 Danny Summers
Ken MacNeil 6-4 Michael Mansell
Michael van Gerwen 6-2 Paul Barham
Gary Anderson 6-2 Bernd Roith
Andy Smith 6-2 Ewan Hyslop
Terry Jenkins 6-2 Keith Rooney
Joe Cullen 6-4 David Dodds
Brian Startin 6-3 Alan Tabern
David Copley 6-4 Nick Fullwell
Peter Hudson 6-5 Jamie Caven
Robert Marijanovic 6-4 Dan Russell
Ronnie Baxter 6-1 Peter Evison
Colin Fowler 6-0 Andrew Johnson
Vernon Sheppard 6-5 Ted Hankey
Alan Derrett 6-2 Ross Lowe
Kevin Thomas 6-4 Michael Barnard
Dafydd Edwards 6-5 Simon Burt
Matt Padgett 6-5 Keegan Brown
Steve Beaton 6-4 Mark Frost
Colin Lloyd 6-1 Lee Palfreyman
Tomas Seyler 6-4 Steve Farmer
Arron Monk 6-4 Wayne Jones
Mervyn King 6-5 Mark Jones (Worcs)
Gaz Cousins 6-2 Andrew Hibbert
Terry Temple 6-0 Lee Gregory
Kevin Dowling 6-4 Andrew Gilding
Kevin Painter 6-4 Wes Newton
Joe Murnan 6-1 Tony Tasker
Chris Aubrey 6-3 Dylan Duo
Paddy Meaney 6-5 Scott Taylor
Charl Pietersen 6-4 Michael Smith
Ian White 6-5 James Wade
Barrie Bates 6-4 Ian Moss
Dean Winstanley 6-5 Darron Brown
David Pallett 6-5 Vincent van der Voort
Ricky Sudale 6-2 Ian Jopling
Steve Coote 6-4 Brendan Dolan
Dave Weston 6-2 Johnny Haines
Raymond van Barneveld 6-2 James Richardson
Steve Hine 6-1 Colin Osborne
Robert Thornton 6-0 Edwin Max
Adrian Gray 6-2 Matthew Medhurst
Mark Lawrence 6-5 Andy Pearce
Nigel Heydon 6-2 Shaun Griffiths
Kurt Van De Rijck 6-5 Reece Robinson
Simon Whitlock 6-0 Mareno Michels
Mark Walsh 6-5 Andy Relf
Richie Howson 6-3 Darren Whittingham
Magnus Caris 6-5 Wayne Atwood
Andy Jenkins 6-4 Jake Patchett
Joe Bata 6-2 Sean Ryan
Dave Chisnall 6-5 Mark Hylton

Third Round

Dave Ladley 6-2 Ricky Evans
Mark Cox 6-3 Paul Nicholson
Adam Hunt 6-3 John Bowles
Alex Roy 6-4 Kim Huybrechts
John Part 6-3 Ronny Huybrechts
Peter Wright 6-4 Campbell Jackson
Steve West 6-0 Ken MacNeil
Michael van Gerwen 6-3 Gary Anderson
Terry Jenkins 6-2 Andy Smith
Joe Cullen 6-3 Brian Startin
Peter Hudson 6-2 David Copley
Ronnie Baxter 6-2 Robert Marijanovic
Colin Fowler 6-1 Vernon Sheppard
Alan Derrett 6-4 Kevin Thomas
Matt Padgett 6-1 Dafydd Edwards
Colin Lloyd 6-4 Steve Beaton
Arron Monk 6-4 Tomas Seyler
Mervyn King 6-2 Gaz Cousins
Kevin Dowling 6-4 Terry Temple
Kevin Painter 6-1 Joe Murnan
Paddy Meaney 6-3 Chris Aubrey
Ian White 6-3 Charl Pietersen
Barrie Bates 6-3 Dean Winstanley
Ricky Sudale 6-5 David Pallett
Dave Weston 6-5 Steve Coote
Raymond van Barneveld 6-5 Steve Hine
Robert Thornton 6-3 Adrian Gray
Nigel Heydon 6-2 Mark Lawrence
Simon Whitlock 6-3 Kurt Van De Rijck
Richie Howson 6-5 Mark Walsh
Magnus Caris 6-1 Andy Jenkins
Dave Chisnall 6-3 Joe Bata
Losers £200

Fourth Round

Mark Cox 6-2 Dave Ladley
Adam Hunt 6-3 Alex Roy
Peter Wright 6-2 John Part
Michael van Gerwen 6-3 Steve West
Terry Jenkins 6-2 Joe Cullen
Ronnie Baxter 6-3 Peter Hudson
Colin Fowler 6-2 Alan Derrett
Matt Padgett 6-3 Colin Lloyd
Arron Monk 6-3 Mervyn King
Kevin Painter 6-2 Kevin Dowling
Paddy Meaney 6-4 Ian White
Ricky Sudale 6-2 Barrie Bates
Dave Weston 6-3 Raymond van Barneveld
Robert Thornton 6-1 Nigel Heydon
Simon Whitlock 6-4 Richie Howson
Dave Chisnall 6-3 Magnus Caris

Losers £400

Fifth Round

Adam Hunt 6-3 Mark Cox
Michael van Gerwen 6-3 Peter Wright
Ronnie Baxter 6-1 Terry Jenkins
Colin Fowler 6-5 Matt Padgett
Kevin Painter 6-1 Arron Monk
Ricky Sudale 6-2 Paddy Meaney
Robert Thornton 6-1 Dave Weston
Dave Chisnall 6-3 Simon Whitlock

Losers £600

Quarter-Finals

Michael van Gerwen 6-1 Adam Hunt
Ronnie Baxter 6-3 Colin Fowler
Kevin Painter 6-5 Ricky Sudale
Robert Thornton v Dave Chisnall - Robert Thornton hits nine-dart finish!

Losers £1,000

Semi-Finals

Michael van Gerwen 6-1 Ronnie Baxter
Dave Chisnall 6-3 Kevin Painter

Losers £2,000

Final

Michael van Gerwen 6-2 Dave Chisnall

Winner £6,000
Runner-Up £3,000