Monday, 25 February 2013

PDC UK Masters Schedule of Play



THE schedule of play for the UK Masters European Tour event has been confirmed ahead of the 64-player, £100,000 tournament at the Butlins Minehead Resort from March 8-10.

UK Masters - European Tour Event One

Schedule of Play

 Friday March 8
First Round

Afternoon Session (12pm-5pm)

Main Stage

Vincent van der Voort v Tony West
Paul Nicholson v David Pallett
Kim Huybrechts v John Part
Peter Wright v Stuart Kellett
Justin Pipe v Bernd Roith
Dave Chisnall v Darren Webster
Terry Jenkins v Kevin McDine
Ian White v Arron Monk
Mervyn King v Michael Smith
Kevin Painter v Steve West

Stage Two

Brendan Dolan v Reece Robinson
James Hubbard v Nigel Heydon
Mark Webster v Simon Craven
Jamie Caven v Jim Walker
Richie Burnett v Michael Rasztovits
Colin Osborne v Mensur Suljovic

Evening Session (7pm-12am)

Main Stage

Michael van Gerwen v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Ian Moss
Robert Thornton v John Henderson
Wes Newton v Ross Smith
Simon Whitlock v Jarkko Komula
Adrian Lewis v Dave Honey
Raymond van Barneveld v Tomas Seyler
Phil Taylor v Andy Pearce
Andy Hamilton v Daryl Gurney
James Wade v Adam Hunt

Stage Two

Ronnie Baxter v Alan Tabern
Wayne Jones v Jyhan Artut
Colin Lloyd v Brian Woods
Mark Walsh v Paul Rowley
Andy Smith v Keith Rooney
Steve Beaton v Kurt Van De Rijck

Saturday March 9

Second Round

Afternoon Session (1pm-5pm)

Jenkins/McDine v Burnett/Rasztovits
Pipe/Roith v Osborne/Suljovic
White/Monk v Walsh/Rowley
Lloyd/Woods v Wright/Kellett
Baxter/Tabern v A Smith/Rooney
van Gerwen/Klaasen v Beaton/Van De Rijck
Thornton/Henderson v van der Voort/T West
Chisnall/D Webster v Hubbard/Heydon

Evening Session (7pm-11pm)

Newton/R Smith v M Webster/Craven
Hamilton/Gurney v Dolan/Robinson
Huybrechts/Part v Anderson/Moss
Wade/Hunt v King/M Smith
Taylor/Pearce v Caven/Walker
van Barneveld/Seyler v Painter/S West
Lewis/Honey v Nicholson/Pallett
Whitlock/Komula v Jones/Artut

Sunday March 10

Third Round

Afternoon Session (1pm-5pm)

As Per Draw Bracket

Evening Session (7pm-11pm)

Quarter-Finals
Semi-Finals
Final
As Per Draw Bracket

First Round Draw & Tournament Bracket

Dave Chisnall (1) v Darren Webster
James Hubbard (32) v Nigel Heydon
Colin Lloyd (16) v Brian Woods
Peter Wright (17) v Stuart Kellett
Ian White (8) v Arron Monk
Mark Walsh (25) v Paul Rowley
Robert Thornton (9) v John Henderson
Vincent van der Voort (24) v Tony West
Phil Taylor (5) v Andy Pearce
Jamie Caven (28) v Jim Walker
Terry Jenkins (12) v Kevin McDine
Richie Burnett (21) v Michael Rasztovits
Raymond van Barneveld (4) v Tomas Seyler
Kevin Painter (29) v Steve West
Andy Hamilton (13) v Daryl Gurney
Brendan Dolan (20) v Reece Robinson
Simon Whitlock (2) v Jarkko Komula
Wayne Jones (31) v Jyhan Artut
Ronnie Baxter (15) v Alan Tabern
Andy Smith (18) v Keith Rooney
Justin Pipe (7) v Bernd Roith
Colin Osborne (26) v Mensur Suljovic
Kim Huybrechts (10) v John Part
Gary Anderson (23) v Ian Moss
Wes Newton (6) v Ross Smith
Mark Webster (27) v Simon Craven
Adrian Lewis (11) v Dave Honey
Paul Nicholson (22) v David Pallett
Michael van Gerwen (3) v Jelle Klaasen
Steve Beaton (30) v Kurt Van De Rijck
James Wade (14) v Adam Hunt
Mervyn King (19) v Michael Smith