Sunday, 28 April 2013

PDC Speedy Services UK Open Qualifiers




KIM HUYBRECHTS won his maiden PDC title with a 6-2 defeat of John Part in the final of the Speedy Services UK Open Qualifier Seven in Wigan on Saturday.

The Belgian ace's emergence as a force at the highest level of the sport continued with a brilliant day of darts as he finally claimed victory in a PDC event after reaching four previous finals.

First Round

Chris Aubrey 6-0 Norman Fletcher
Keegan Brown 6-3 Ted Hankey
Dave Place 6-1 Craig Pope
Kevin McDine 6-1 Shaun Liptrot
James Richardson 6-1 Darren Whittingham
Vincent van der Voort 6-2 Steve Maish
Brendan Dolan 6-2 Leon De Geus
Michael Mansell 6-1 Jyhan Artut
Andy Jenkins 6-2 Paul Barham
Kevin Painter 6-1 Denis Ovens
Brandon Walsh 6-2 Josh Jones
John Henderson 6-4 Michael Barnard
Mark Forman 6-3 Brian Woods
Mark Jones (Worcs) 6-2 Paul Schofield
Co Stompe 6-5 Steve Hine
Brett Claydon 6-5 Jamie Guilfoyle
Mark Dudbridge 6-1 Joshua Carter
Barrie Bates 6-5 Matthew Dicken
Nigel Heydon 6-1 David Dodds
Tony Littleton 6-5 Dean Winstanley
Peter Hudson 6-1 Stephen Hardy
Anthony Wort 6-2 Rob Commerford
Ken MacNeil 6-1 Charl Pietersen
Sam Hill 6-3 Jack Tweddell
Colin Fowler 6-3 Brian Startin
John Part 6-2 Glen Miller
Ryan Harrington 6-5 Paddy Meaney
Andy Parsons 6-5 Justin Pipe
Matt Padgett 6-4 Jerry Hendriks
Gaz Cousins 6-4 Dave Ladley
Dennis Smith 6-1 Clive Lewis
Paul Amos 6-3 Gino Vos
Marc Dewsbury 6-4 Chris Mason
Dave Chisnall 6-2 Andy Pearson
Martyn Turner 6-0 Atif Hussain
Steve Beaton 6-4 Simon Burt
Steve West 6-0 Alan Tabern
Jamie Lewis 6-1 Damien Sherwood
Mark Webster 6-4 Steve Brown
Alex Roy 6-3 Campbell Jackson
Joe Murnan 6-0 Darron Brown
Bernd Roith 6-5 Antonio Alcinas
Daryl Gurney 6-5 Johnny Haines
Kim Huybrechts 6-2 Peter Evison
Ian Moss Bye (Stuart Millar timed out)
Colin Lloyd 6-2 Jamie Atkins
Kevin Thomas 6-2 Dylan Duo
Andrew Hibbert 6-5 Dave Weston
Ricky Evans 6-2 Jamie Robinson
Michael van Gerwen 6-1 Ryan Palmer
Jamie Caven 6-1 Ewan Hyslop
Nigel Birch 6-2 Andrew Johnson
Jason Hogg 6-5 James Hubbard
Ronny Huybrechts 6-4 Aden Kirk
Mark Cox 6-4 Terry Temple
Stuart White 6-4 David Pallett
Colin Osborne 6-5 Matthew Edgar
Jon Jukes 6-5 Peter Nightingale
Andy Hamilton 6-4 Pete Dyos
Michael Smith 6-5 Robert Thornton
Phil Taylor 6-0 Chris Wickenden
Prakash Jiwa 6-0 Lee Moffat
Nick Fullwell 6-4 Lee Palfreyman
Simon Whitlock 6-4 Andrew Gilding
Mark Lawrence 6-3 Tom Martin
Steve Coote 6-1 David Patterson
Tony West 6-2 Andy Relf
Magnus Caris 6-5 Geoff Whitworth
Ronnie Baxter 6-3 John Scott
Wes Newton 6-4 Mark Walsh
James Wade 6-4 Josh Payne
Andy Pearce 6-2 Phil Henshaw
Gary Whittles 6-1 Paul Hodkin
Dyson Parody 6-0 Steve Randall
Steve Grubb 6-4 Dafydd Edwards
Andy Smith 6-0 Paul Rowley
Scott Rand 6-1 Mark Hylton
Max Hopp 6-5 Alan Derrett

Second Round

Steve Farmer 6-5 Steve McNally
Chris Aubrey 6-1 Keith Rooney
Keegan Brown 6-4 Dave Place
Kevin McDine 6-3 James Richardson
Arron Monk 6-2 Matthew Dennant
Vincent van der Voort 6-2 Kirk Shepherd
Michael Mansell 6-4 Brendan Dolan
Andy Jenkins 6-1 Kevin Painter
Adam Hunt 6-0 Andrew Cornwall
Connie Finnan 6-4 Brandon Walsh
John Henderson 6-1 Mark Forman
Co Stompe 6-3 Mark Jones (Worcs)
Ross Smith 6-2 Mark Frost
Brett Claydon 6-3 Darren Webster
Mark Dudbridge 6-5 Barrie Bates
Nigel Heydon 6-2 Tony Littleton
Richie Howson 6-5 Jake Patchett
Peter Hudson 6-1 Kentaro Suzuki
Ken MacNeil 6-0 Anthony Wort
Colin Fowler 6-4 Sam Hill
Darren Johnson 6-2 Chris Hartrey
John Part 6-5 Roland Scholten
Ryan Harrington 6-5 Andy Parsons
Matt Padgett 6-0 Gaz Cousins
Adrian Gray 6-4 Jonathan Worsley
Dennis Smith 6-4 Dennis Priestley
Paul Amos 6-3 Marc Dewsbury
Dave Chisnall 6-2 Martyn Turner
Peter Wright 6-3 John Bowles
Steve Beaton 6-2 Joey Palfreyman
Steve West 6-4 Jamie Lewis
Mark Webster 6-4 Alex Roy
Shaun Griffiths 6-2 William O'Connor
Adrian Lewis 6-2 Joe Murnan
Bernd Roith 6-4 Daryl Gurney
Kim Huybrechts 6-2 Ian Moss
Mervyn King 6-1 Matt Clark
Colin Lloyd 6-5 Ian Walters
Kevin Thomas 6-1 Andrew Hibbert
Michael van Gerwen 6-2 Ricky Evans
Stuart Kellett 6-1 Vernon Sheppard
Jamie Caven 6-1 Keith Stephen
Jason Hogg 6-2 Nigel Birch
Ronny Huybrechts 6-2 Mark Cox
Ian White 6-1 Joe Cullen
Ricky Sudale 6-0 Andy Blackwell
Colin Osborne 6-1 Stuart White
Andy Hamilton 6-0 Jon Jukes
Gary Anderson 6-1 Mark Jones
Michael Smith 6-3 Par Riihonen
Phil Taylor 6-3 Prakash Jiwa
Simon Whitlock 6-4 Nick Fullwell
Scott Coleman 6-5 Ryan De Vreede
Jason Wilson 6-5 Mark Lawrence
Tony West 6-0 Steve Coote
Ronnie Baxter 6-3 Magnus Caris
Kevin Dowling 6-1 Sean Ryan
Wes Newton 6-3 David Copley
James Wade 6-1 Andy Pearce
Dyson Parody 6-2 Gary Whittles
Dan Russell 6-4 Wayne Jones
Jim Walker 6-0 Reece Robinson
Andy Smith 6-1 Steve Grubb
Scott Rand 6-5 Max Hopp

Third Round

Chris Aubrey 6-5 Steve Farmer
Kevin McDine 6-5 Keegan Brown
Arron Monk 6-4 Vincent van der Voort
Michael Mansell 6-4 Andy Jenkins
Adam Hunt 6-4 Connie Finnan
John Henderson 6-3 Co Stompe
Ross Smith 6-2 Brett Claydon
Nigel Heydon 6-3 Mark Dudbridge
Richie Howson 6-3 Peter Hudson
Colin Fowler 6-2 Ken MacNeil
John Part 6-5 Darren Johnson
Matt Padgett 6-4 Ryan Harrington
Dennis Smith 6-5 Adrian Gray
Dave Chisnall 6-1 Paul Amos
Steve Beaton 6-4 Peter Wright
Steve West 6-4 Mark Webster
Adrian Lewis 6-2 Shaun Griffiths
Kim Huybrechts 6-2 Bernd Roith
Mervyn King 6-2 Colin Lloyd
Michael van Gerwen 6-5 Kevin Thomas
Stuart Kellett 6-4 Jamie Caven
Jason Hogg 6-2 Ronny Huybrechts
Ian White 6-3 Ricky Sudale
Andy Hamilton 6-5 Colin Osborne
Gary Anderson 6-4 Michael Smith
Simon Whitlock 6-5 Phil Taylor
Jason Wilson 6-3 Scott Coleman
Tony West 6-3 Ronnie Baxter
Wes Newton 6-4 Kevin Dowling
James Wade 6-5 Dyson Parody
Jim Walker 6-3 Dan Russell
Scott Rand 6-5 Andy Smith
Losers £200

Fourth Round

Kevin McDine 6-5 Chris Aubrey
Michael Mansell 6-3 Arron Monk
John Henderson 6-5 Adam Hunt
Ross Smith 6-1 Nigel Heydon
Colin Fowler 6-3 Richie Howson
John Part 6-2 Matt Padgett
Dennis Smith 6-4 Dave Chisnall
Steve Beaton 6-2 Steve West
Kim Huybrechts 6-3 Adrian Lewis
Michael van Gerwen 6-1 Mervyn King
Jason Hogg 6-5 Stuart Kellett
Andy Hamilton 6-3 Ian White
Gary Anderson 6-3 Simon Whitlock
Tony West 6-3 Jason Wilson
Wes Newton 6-4 James Wade
Scott Rand 6-3 Jim Walker
Losers £400

Fifth Round

Kevin McDine 6-2 Michael Mansell
Ross Smith 6-4 John Henderson
John Part 6-3 Colin Fowler
Steve Beaton 6-5 Dennis Smith
Kim Huybrechts 6-4 Michael van Gerwen
Jason Hogg 6-5 Andy Hamilton
Gary Anderson 6-2 Tony West
Scott Rand 6-3 Wes Newton
Losers £600

Quarter-Finals

Ross Smith 6-2 Kevin McDine
John Part 6-3 Steve Beaton
Kim Huybrechts 6-3 Jason Hogg
Gary Anderson 6-1 Scott Rand
Losers £1,000

Semi-Finals

John Part 6-3 Ross Smith
Kim Huybrechts 6-5 Gary Anderson
Losers £2,000

Final

Kim Huybrechts 6-2 John Part
Winner £6,000
Runner-Up £3,000