Wednesday, 29 May 2013

PDC Austrian Darts Open- Revised Draw





PHIL TAYLOR, Adrian Lewis and Simon Whitlock have withdrawn from the Austrian Darts Open event in Wiener Neustadt this weekend.

As a result of their withdrawal, three further places will be on offer in Thursday's final qualifying events as direct replacements for the trio.

Two additional European Qualifiers and one further Host Nation Qualifier will now win places in the £100,000 event's first round as a result of the withdrawals.

Jim Walker and Steve Hine will both play European Qualifiers, while Steve Beaton comes up against an Austrian player who will come through the Host Nation Qualifier.

The Austrian Darts Open will kick off on Friday May 31, with the first round games being split across two sessions at the Arena Nova in Wiener Neustadt, with ten matches per session taking place on the Main Stage.

The second round will be split across two sessions on Saturday, with the third round on Sunday afternoon before the quarter-finals, semi-finals and final take place on Sunday evening.


Revised Schedule of Play
Arena Nova, Wiener Neustadt
Friday May 31


First Round
Afternoon Session (1pm-6pm)
Main Stage

Kevin Painter v Terry Temple
Mark Webster v Dennis Smith
Dave Chisnall v Host Nation Qualifier 1
Wes Newton v Paul Barham
Richie Burnett v John Henderson
Justin Pipe v Kevin McDine
Andy Hamilton v European Qualifier 3
Paul Nicholson v Nigel Heydon
Ronnie Baxter v Peter Hudson
Terry Jenkins v Host Nation Qualifier 2

Stage Two

Peter Wright v European Qualifier 2
Colin Lloyd v Jamie Lewis
Ian White v Ross Smith
John Part v Kevin Dowling
Kim Huybrechts v Joe Cullen
Mervyn King v European Qualifier 1

Evening Session (7pm-12am)
Main Stage

Gary Anderson v John Bowles
Mark Walsh v Host Nation Qualifier 4
Host Nation Qualifier 5 v Steve Beaton
Robert Thornton v European Qualifier 5
Andy Smith v Host Nation Qualifier 3
European Qualifier 9 v Jim Walker
European Qualifier 10 v Steve Hine
Michael van Gerwen v Alan Tabern
James Wade v European Qualifier 7
Raymond van Barneveld v European Qualifier 8

Stage Two

Wayne Jones v Campbell Jackson
Brendan Dolan v Joe Murnan
Colin Osborne v Steve West
Arron Monk v European Qualifier 6
Stuart Kellett v Darren Webster
Jamie Caven v European Qualifier 4

Saturday June 1

Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm)

Part/Dowling v Dolan/Murnan
Wright/EQ2 v M Webster/D Smith
Pipe/McDine v A Smith/HNQ3
Baxter/Hudson v Jenkins/HNQ2
Huybrechts/Cullen v Kellett/D Webster
Chisnall/HNQ1 v Caven/EQ4
Newton/Barham v Osborne/West
Thornton/EQ5 v Walsh/HNQ4

Evening Session (7pm-11pm)

White/R Smith v Anderson/Bowles
HNQ5/Beaton v Burnett/Henderson
van Gerwen/Tabern v Jones/Jackson
Hamilton/EQ3 v Lloyd/J Lewis
van Barneveld/EQ8 v Painter/Temple
EQ10/Hine v Monk/EQ6
Nicholson/Heydon v Wade/EQ7
EQ9/Walker v King/EQ1

Sunday June 2

Afternoon Session (1pm-5pm)
Third Round

Evening Session (7pm-11pm)
Quarter-Finals
Semi-Final
Final

All games on Sunday are played in draw bracket order.
All games throughout the event are the best of 11 legs.

Revised First Round Draw & Tournament Bracket

Michael van Gerwen (1) v Alan Tabern
Wayne Jones (32) v Campbell Jackson
Ronnie Baxter (16) v Peter Hudson
Terry Jenkins (17) v Host Nation Qualifier 2
Ian White (8) v Ross Smith
Gary Anderson (25) v John Bowles
John Part (9) v Kevin Dowling
Brendan Dolan (24) v Joe Murnan
Robert Thornton (5) v European Qualifier 5
Mark Walsh (28) v Host Nation Qualifier 4
Peter Wright (12) v European Qualifier 2
Mark Webster (21) v Dennis Smith
Wes Newton (4) v Paul Barham
Colin Osborne (29) v Steve West
Andy Hamilton (13) v European Qualifier 3
Colin Lloyd (20) v Jamie Lewis
European Qualifier 10 v Steve Hine
Arron Monk (31) v European Qualifier 6
Paul Nicholson (15) v Nigel Heydon
James Wade (18) v European Qualifier 7
Justin Pipe (7) v Kevin McDine
Andy Smith (26) v Host Nation Qualifier 3
Host Nation Qualifier 5 v Steve Beaton
Richie Burnett (23) v John Henderson
Raymond van Barneveld (6) v European Qualifier 8
Kevin Painter (27) v Terry Temple
Kim Huybrechts (11) v Joe Cullen
Stuart Kellett (22) v Darren Webster
Dave Chisnall (3) v Host Nation Qualifier 1
Jamie Caven (30) v European Qualifier 4
European Qualifier 9 v Jim Walker
Mervyn King (19) v European Qualifier 1

DartsLive Stage 2




SCOTT KIRCHNER won his second DARTSLIVE event of 2013 with triumph in Stage Two of DARTSLIVE - THE WORLD in Hong Kong.

Kirchner followed up March's win in the SUPER DARTS event by coming through the 128-player field of over 20 nationalities to win £8,500 in prize money.

American Kirchner, the number one seed for the event, defeated Singapore's legendary Paul Lim 3-0 in the final of the event, and also saw off Japanese soft darts star Mitsumasa Hoshino by the same scoreline in the semis.

"I am playing very well right now," said a delighted Kirchner. "I have been playing in tournaments for the past two months and have been finishing very well.

"My motivation was to win a stage of The World and I work hard everyday to achieve my goal. I cannot thank DARTSLIVE enough for giving us players the opportunity to play in these great events."

Lim, a former soft darts champion who returned to the PDC World Championship stage last December, also overcame Japanese opposition in the semis as he defeated Takehiro Suzuki.

DARTSLIVE - THE WORLD is the world's biggest soft-tip tournament, offering over £300,000 in prize money across eight stages and the Grand Final, which will be held on December 14-15 in Hong Kong and contested by the top 100 ranked players.

Stage Three will be held in La Rochelle, France on June 15-16, where a 256-player field will compete alongside over 7,000 players who will be contesting the DARTSLIVE French League Finals on the same weekend.



DARTSLIVE - THE WORLD
Soft Darts World Championship 2013


Stage Two, May 26 – i Darts Club, Tsim Sha Tsui, Hong Kong.

Semi-Finals

Scott Kirchner 3–0 Mitsumasa Hoshino
Paul Lim 3–1 Takehiro Suzuki

Final

Scott Kirchner 3–0 Paul Lim



Stage Three - June 16, France
Stage Four - July 14, Korea
Stage Five - August 25, TBA
Stage Six - September 21, USA
Stage Seven - October 13, Hong Kong
Stage Eight - November 3, Hong Kong
Grand Final - Dec 14-15, Hong Kong

Another Top Title for Stephen Bunting



STEPHEN BUNTING more than justified his BDO No.1 ranking when he won the 2013 Welsh Open Men's Singles title after a hard-fought 6-5 victory over Robbie Green.

Since being crowned 2012 Winmau World Master last October, Stephen's titles have included the Sunparks Masters and Zuiderduin Masters, both in 2012, and this year in addition to the Welsh Open, he has won the Isle-of-Man Open and the Mariflex Open, as well as being runner-up in the German Open and Top of Ghent.

AILEEN de GRAAF is the new toast of Dutch ladies darts after her win over Welsh favourite Julie Gore in the Welsh Open Ladies Singles final. Having enjoyed victories in the Sunparks and Denmark Opens, she was runner-up in last year's Zuiderduin Masters and has claimed Semi-Final spots in the Dutch Open, Czech Open and Polish Open to take her to the No.2 spot in the Ladies rankings after her Welsh Open victory.

Monday, 27 May 2013

PDC Players Championship- 4




JAMIE CAVEN completed a memorable weekend double at the Robin Park Tennis Centre in Wigan as he backed up Saturday’s victory by taking the £10,000 first prize on Sunday, after a 6-4 victory over Jelle Klaasen in the final.

Caven - whose victory on Saturday ended a two-year gap without a ranking title - continued his form of 24 hours earlier as he comfortably defeated Ricky Sudale, Magnus Caris and Keegan Brown to reach the last 16.

The Derby-based thrower then overcame Kenny MacNeil by a 6-4 margin before producing a superb display to dismiss Robert Thornton for a second day in a row thanks to a 6-1 triumph.

Caven ended Alex Roy’s brilliant day with a 6-3 win in the semi-finals to set-up a final against Klaasen, in what was to prove a high-quality contest.

First Round 

Robert Thornton (1) Bye
Lee Hayes 6-5 Matt Padgett
Darren Webster (32) 6-1 Chris Aubrey
Ted Hankey 6-2 Jason Marriott
Brendan Dolan (16) 6-3 Kentaro Suzuki
Joe Murnan 6-2 Richie Howson
Terry Jenkins (17) 6-3 Joe Cullen
Paul Barham 6-5 Nigel Heydon
Paul Nicholson (8) 6-0 Mark Hylton
Michael Barnard 6-3 Reece Robinson
Kenny MacNeil 6-4 Wayne Jones (25)
Nick Fullwell 6-5 Ross Smith
Jamie Caven (9) 6-1 Ricky Sudale
Magnus Caris 6-5 Marc Dewsbury
Mark Webster (24) 6-0 Ian Walters
Keegan Brown 6-5 Andy Parsons
John Part (5) 6-4 Gareth Pass
Keith Stephen 6-3 Barrie Bates
Scott Rand (28) 6-1 Andy Pearce
John Bowles 6-5 Sam Hill
Stuart Kellett (12) 6-3 Sean Ryan
Terry Temple 6-5 Kevin McDine
Arron Monk (21) 6-4 Steve Brown
Joey Palfreyman 6-4 Geoff Whitworth
Matt Clark 6-5 Kim Huybrechts (4)
David Pallett 6-2 Steve Grubb
Michael Smith (29) 6-2 Stephen Hardy
Alex Roy 6-2 Jamie Robinson
Justin Pipe (13) 6-5 James Richardson
Steve Hine 6-3 Ian Moss
Kevin Painter (20) 6-3 Lee Palfreyman
Dennis Priestley 6-4 Mick Todd
Dave Chisnall (2) 6-2 Jyhan Artut
Alan Tabern 6-2 Josh Payne
Paul Amos 6-5 James Hubbard (31)
Colin Fowler 6-4 Bernd Roith
Colin Lloyd (15) 6-3 Campbell Jackson
Tony West 6-5 Daryl Gurney
Andy Smith (18) 6-4 Ryan de Vreede
Darren Johnson 6-4 Kevin Dowling
Ian White (7) 6-0 Ronny Huybrechts
Prakash Jiwa 6-1 Ryan Harrington
Steve Beaton (26) 6-4 Keith Rooney
Dan Russell 6-4 Matthew Dicken
Ronnie Baxter (10) 6-1 Michael Mansell
Steve West 6-1 Jim Walker
Peter Hudson 6-4 Richie Burnett (23)
Co Stompe 6-3 Gaz Cousins
Peter Wright (6) 6-3 Ricky Evans
Dennis Smith 6-3 Darren Whittingham
Roland Scholten 6-2 Vincent van der Voort (27)
Vernon Sheppard 6-5 John Henderson
Mervyn King (11) 6-3 Adrian Gray
Jelle Klaasen 6-0 John Scott
Colin Osborne (22) 6-3 Steve Farmer
Mark Frost 6-2 Stephen McNally
Wes Newton (3) 6-3 William O'Connor
Matthew Edgar 6-4 Mark Jones
Alan Derrett 6-1 Dean Winstanley (30)
Connie Finnan 6-4 Mark Dudbridge
Gary Anderson (14) 6-3 Adam Hunt
Jamie Lewis 6-4 Jerry Hendriks
Mark Walsh (19) 6-5 Andy Jenkins
David Dodds 6-0 David Copley

Second Round

Robert Thornton 6-3 Lee Hayes
Darren Webster 6-2 Ted Hankey
Joe Murnan 6-4 Brendan Dolan
Terry Jenkins 6-5 Paul Barham
Paul Nicholson 6-3 Michael Barnard
Kenny MacNeil 6-2 Nick Fullwell
Jamie Caven 6-2 Magnus Caris
Keegan Brown 6-4 Mark Webster
John Part 6-2 Keith Stephen
John Bowles 6-2 Scott Rand
Terry Temple 6-4 Stuart Kellett
Joey Palfreyman 6-5 Arron Monk
David Pallett 6-2 Matt Clark
Alex Roy 6-5 Michael Smith
Justin Pipe 6-4 Steve Hine
Dennis Priestley 6-5 Kevin Painter
Dave Chisnall 6-4 Alan Tabern
Paul Amos 6-4 Colin Fowler
Colin Lloyd 6-4 Tony West
Andy Smith 6-2 Darren Johnson
Ian White 6-4 Prakash Jiwa
Steve Beaton 6-3 Dan Russell
Ronnie Baxter 6-3 Steve West
Co Stompe 6-4 Peter Hudson
Peter Wright 6-2 Dennis Smith
Roland Scholten 6-5 Vernon Sheppard
Jelle Klaasen 6-5 Mervyn King
Mark Frost 6-5 Colin Osborne
Wes Newton 6-1 Matthew Edgar
Connie Finnan 6-3 Alan Derrett
Gary Anderson 6-1 Jamie Lewis
Mark Walsh 6-0 David Dodds
Losers £250

Third Round

Robert Thornton 6-5 Darren Webster
Joe Murnan 6-2 Terry Jenkins
Kenny MacNeil 6-4 Paul Nicholson
Jamie Caven 6-2 Keegan Brown
John Bowles 6-4 John Part
Terry Temple 6-5 Joey Palfreyman
Alex Roy 6-1 David Pallett
Justin Pipe 6-1 Dennis Preistley
Paul Amos 6-3 Dave Chisnall
Andy Smith 6-2 Colin Lloyd
Steve Beaton 6-4 Ian White
Ronnie Baxter 6-1 Co Stompe
Peter Wright 6-0 Roland Scholten
Jelle Klaasen 6-1 Mark Frost
Wes Newton 6-4 Connie Finnan
Gary Anderson 6-2 Mark Walsh
Losers £500

Fourth Round

Robert Thornton 6-1 Joe Murnan
Jamie Caven 6-4 Kenny MacNeil
John Bowles 6-4 Terry Temple
Alex Roy 6-5 Justin Pipe
Andy Smith 6-5 Paul Amos
Steve Beaton 6-0 Ronnie Baxter
Jelle Klaasen 6-4 Peter Wright
Gary Anderson 6-2 Wes Newton
Losers £1,000

Quarter-Final

Jamie Caven 6-1 Robert Thornton
Alex Roy 6-4 John Bowles
Andy Smith 6-3 Steve Beaton
Jelle Klaasen 6-1 Gary Anderson
Losers £1,500

Semi-Finals

Jamie Caven 6-3 Alex Roy
Jelle Klaasen 6-4 Andy Smith
Losers £2,500

Final
 
Jamie Caven 6-4 Jelle Klaasen
Winner £10,000
Runner-Up £5,000

Saturday, 25 May 2013

PDC Players Championships- 3




Players Championship 3

Saturday May 25

Robin Park Tennis Centre, Wigan

First Round
Dave Chisnall (1) Bye
Jyhan Artut 6-5 Jamie Robinson
Michael Mansell 6-4 Ronny Huybrechts (32)
Colin Fowler 6-4 Jim Walker
Jelle Klaasen 6-1 Mark Webster (16)
Magnus Caris 6-5 Matthew Dicken
Mark Walsh (17) 6-5 Roland Scholten
Keith Rooney 6-5 Keith Stephen
Paul Nicholson (8) 6-3 Chris Aubrey
Jerry Hendriks 6-4 John Henderson
Steve Beaton (25) 6-3 Terry Temple
Michael Barnard 6-5 Ted Hankey
Mervyn King (9) 6-0 Ian Walters
Steve Grubb 6-4 Co Stompe
Mark Jones 6-5 Wayne Jones (24)
Keegan Brown 6-1 Mark Hylton
Ian White (5) 6-2 John Scott
Ryan de Vreede 6-4 Adam Hunt
Ricky Sudale 6-3 James Hubbard (28)
Matt Clark 6-4 Dan Russell
Justin Pipe (12) 6-5 Andy Pearce
James Richardson 6-4 Darren Johnson
Riche Burnett (21) 6-3 Gareth Pass
Steve West 6-5 Joe Murnan
John Part (4) 6-2 Kevin McDine
Steve Brown 6-4 Andy Parsons
Michael Smith (29) 6-3 Matthew Edgar
Alan Tabern 6-3 Darren Whittingham
Gary Anderson (13) 6-1 Daryl Gurney
Steve Farmer 6-2 Alex Roy
Arron Monk (20) 6-3 Bernd Roith
David Dodds 6-2 Marc Dewsbury
Robert Thornton (2) 6-1 Jason Marriott
Darron Brown 6-4 Nigel Heydon
Darren Webster (31) 6-2 Josh Payne
Nick Fullwell 6-5 John Bowles
Brendan Dolan (15) 6-2 Steve Hine
Adrian Gray 6-2 Lee Palfreyman
Andy Smith (18) 6-3 Mark Dudbridge
Campbell Jackson 6-3 Paul Amos
Ronnie Baxter (7) 6-3 Vernon Sheppard
Dennis Priestley 6-0 Stephen McNally
Kevin Dowling 6-4 Scott Rand (26)
Barrie Bates 6-0 Kentaro Suzuki
Stuart Kellett (10) 6-2 Dennis Smith
Ross Smith 6-3 Andy Jenkins
Mick Todd 6-5 Colin Osborne (23)
Paul Barham 6-4 Joey Palfreyman
Peter Wright (6) 6-2 Lee Hayes
Kenny MacNeil 6-5 Ian Moss
Vincent van der Voort (27) 6-4 William O'Connor
Richie Howson 6-2 Stephen Hardy
Colin Lloyd (11) 6-1 Jamie Lewis
Ricky Evans 6-5 Peter Hudson
Kevin Painter (22) 6-3 Reece Robinson
Joe Cullen 6-3 Gaz Cousins
Kim Huybrechts (3) 6-2 Sean Ryan
Tony West 6-1 David Pallett
Dean Winstanley (30) 6-5 David Copley
Connie Finnan 6-5 Prakash Jiwa
Alan Derrett 6-4 Terry Jenkins (14)
Johnny Haines 6-5 Matt Padgett
Jamie Caven (19) 6-0 Steve Coote
Mark Frost 6-3 Ryan Harrington

Second Round

Jyhan Artut 6-5 Dave Chisnall
Michael Mansell 6-5 Colin Fowler
Magnus Caris 6-5 Jelle Klaasen
Mark Walsh 6-2 Keith Rooney
Paul Nicholson 6-2 Jerry Hendriks
Steve Beaton 6-2 Michael Barnard
Mervyn King 6-1 Steve Grubb
Mark Jones 6-4 Keegan Brown
Ian White 6-2 Ryan de Vreede
Ricky Sudale 6-2 Matt Clark
Justin Pipe 6-1 James Richardson
Richie Burnett 6-3 Steve West
Steve Brown 6-4 John Part
Michael Smith 6-4 Alan Tabern
Gary Anderson 6-4 Steve Farmer
David Dodds 6-4 Arron Monk
Robert Thornton 6-2 Darron Brown
Darren Webster 6-3 Nick Fullwell
Brendan Dolan 6-0 Adrian Gray
Andy Smith 6-2 Campbell Jackson
Dennis Priestley 6-0 Ronnie Baxter
Kevin Dowling 6-4 Barrie Bates
Stuart Kellett 6-4 Ross Smith
Mick Todd 6-5 Paul Barham
Peter Wright 6-0 Kenny MacNeil
Vincent van der Voort 6-2 Richie Howson
Colin Lloyd 6-2 Ricky Evans
Kevin Painter 6-4 Joe Cullen
Kim Huybrechts 6-2 Tony West
Dean Winstanley 6-5 Connie Finnan
Alan Derrett 6-4 Johnny Haines
Jamie Caven 6-1 Mark Frost
Losers £250

Third Round

Michael Mansell 6-2 Jyhan Artut
Mark Walsh 6-2 Magnus Caris
Paul Nicholson 6-3 Steve Beaton
Mervyn King 6-4 Mark Jones
Ricky Sudale 6-4 Ian White
Justin Pipe 6-4 Richie Burnett
Michael Smith 6-3 Steve Brown
Gary Anderson 6-3 David Dodds
Robert Thornton 6-5 Darren Webster
Andy Smith 6-3 Brendan Dolan
Dennis Priestley 6-4 Kevin Dowling
Stuart Kellett 6-2 Mick Todd
Vincent van der Voort 6-4 Peter Wright
Kevin Painter 6-5 Colin Lloyd
Kim Huybrechts 6-2 Dean Winstanley
Jamie Caven 6-3 Alan Derrett
Losers £500

Fourth Round

Michael Mansell 6-5 Mark Walsh
Paul Nicholson 6-4 Mervyn King
Justin Pipe 6-5 Ricky Sudale
Gary Anderson 6-2 Michael Smith
Robert Thornton 6-3 Andy Smith
Dennis Priestley 6-4 Stuart Kellett
Kevin Painter 6-5 Vincent van der Voort
Jamie Caven 6-2 Kim Huybrechts
Losers £1,000

Quarter-Finals

Paul Nicholson 6-4 Michael Mansell
Justin Pipe 6-2 Gary Anderson
Robert Thornton 6-2 Dennis Preistley
Jamie Caven 6-1 Kevin Painter
Losers £1,500


Semi-Finals

Paul Nicholson 6-3 Justin Pipe
Jamie Caven 6-3 Robert Thornton
Losers £2,500

Final

Jamie Caven 6-4 Paul Nicholson
Winner £10,000
Runner-Up £5,000

Gibraltar Darts Trophy UK Qualifier




DEAN WINSTANLEY was among to the 20 qualifiers to secure places in the Gibraltar Darts Trophy European Tour event, at the Robin Park Tennis Centre in Wigan, on Friday night.

Friday May 24, Robin Park Tennis Centre, Wigan

Prelminary Round
 
Peter Hudson 6-4 Chris Aubrey

First Round
 
Ricky Evans 6-5 Paul Barham
Peter Hudson 6-4 William O'Connor
Keith Stephen 6-4 Mark Dudbridge
John Henderson 6-3 Geoff Whitworth
Andy Jenkins 6-3 Michael Smith
Kevin McDine 6-2 David Pallett
Joe Cullen 6-2 Dave Honey
Kevin Dowling 6-0 Steve Randall
Prakash Jiwa 6-5 Adam Hunt
Joe Murnan 6-3 Mark Lawrence
Connie Finnan 6-2 Andrew Johnson
Jamie Robinson 6-2 James Hubbard
Alex Roy 6-1 Jake Patchett
Steve Maish 6-5 Joey Palfreyman - Palfreyman hits nine-dart finish
Steve West 6-3 Stephen McNally
Nigel Heydon 6-2 Campbell Jackson
Barrie Bates 6-3 Steve Grubb
Jamie Lewis 6-4 Brian Woods
Matt Clark 6-2 Jack Hill
Michael Mansell 6-1 Lee Palfreyman
Gaz Cousins 6-5 Ewan Hyslop
Mark Hylton 6-1 Richie Howson
Alan Tabern 6-5 Darren Johnson
Jim Walker 6-1 Paul Rowley
Dean Winstanley 6-5 Daryl Gurney
Nick Fullwell 6-2 Adrian Gray
Terry Temple 6-0 David Ladley
Matthew Dennant 6-1 Sam Hill
Keith Rooney 6-3 Reece Robinson
Ross Smith 6-4 Johnny Haines
Dennis Smith 6-3 John Scott
John Bowles 6-4 Darren Webster
Matthew Edgar 6-1 Stephen Hardy
Tony West 6-4 Matthew Dicken
Kentaro Suzuki 6-2 Steven Pearson
Paul Amos 6-2 Jamie Gemmell
Steve Brown 6-0 Steve Hine
Michael Barnard 6-0 Lee Moffat
James Richardson 6-3 Kenny MacNeil
Josh Payne 6-5 Mark Jones

Second Round
 
Peter Hudson 6-3 Ricky Evans
John Henderson 6-2 Keith Stephen
Kevin McDine 6-4 Andy Jenkins
Joe Cullen 6-3 Kevin Dowling
Joe Murnan 6-3 Prakash Jiwa
Connie Finnan 6-4 Jamie Robinson
Steve Maish 6-2 Alex Roy
Nigel Heydon 6-4 Steve West
Jamie Lewis 6-4 Barrie Bates
Michael Mansell 6-0 Matt Clark
Mark Hylton 6-3 Gaz Cousins
Jim Walker 6-5 Alan Tabern
Dean Winstanley 6-5 Nick Fullwell
Matthew Dennant 6-4 Terry Temple
Ross Smith 6-2 Keith Rooney
John Bowles 6-4 Dennis Smith
Matthew Edgar 6-5 Tony West
Paul Amos 6-2 Kentaro Suzuki
Steve Brown 6-4 Michael Barnard
Josh Payne 6-5 James Richardson

Qualifiers

Peter Hudson
John Henderson
Kevin McDine
Joe Cullen
Joe Murnan
Connie Finnan
Steve Maish
Nigel Heydon
Jamie Lewis
Michael Mansell
Mark Hylton
Jim Walker
Dean Winstanley
Matthew Dennant
Ross Smith
John Bowles
Matthew Edgar
Paul Amos
Steve Brown
Josh Payne

PDC Dubai Duty Free Masters- Day 2




Friday May 24

Semi-Finals

James Wade 5-11 Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen 11-9 Andy Hamilton

Final

Michael van Gerwen 11-7 Raymond van Barneveld

Prize Fund

Winner $65,000
Runner-Up $40,000
Semi-Final Losers $30,000
Quarter-Final Losers $20,000


James Wade v Raymond van Barneveld

0-0 - Raymond van Barneveld won the bull and will throw first.
0-1 - van Barneveld opens with two 140s and finishes 126 on the bull to take the opener in 12 darts.
1-1 - Wade hits back to level, initially missing tops for a 142 finish before van Barneveld is unable to capitalise, missing the bull for a 170 finish and two further darts at double 16 to allow the left-hander back on double ten.
2-1 - Wade takes the game's first break of throw on double ten.
2-2 - van Barneveld hits a 180, and punishes three missed doubles from Wade by posting tops.
2-3 - The Dutchman regains the lead by landing double ten.
3-3 - Wade, for the third time in the match, pins double ten to level the contest.
3-4 - van Barneveld hits a 180 to leave 139, and though he is unable to take out that combination, he returns to land double eight.
3-5 - The Dutch star takes out 96 on double eight to move two legs clear for the first time.
3-6 - van Barneveld finishes 86 on double 16 to win another leg.
3-7 - Wade misses a dart at tops to hit back, and van Barneveld lands tops for a 14-darter.
4-7 - van Barneveld misses double 18 to take out 96 and Wade lands tops to hit back.
5-7 - Double ten for Wade sees him continue his fightback.
5-8 - Wade lands his first 180, but misses five darts to win the leg as van Barneveld steps in on double six.
5-9 - Wade misses double 11 to finish 84, and a determined van Barneveld hits double ten.
5-10 - van Barneveld moves a leg away from victory with a fine 13-darter, hitting a 180 and tops.
5-11 - van Barneveld finishes 86 on double seven to seal a fine win and his place in the final.


Michael van Gerwen v Andy Hamilton

0-0 - Michael van Gerwen wins the bull and will throw first
1-0 - Hamilton misses double 14 and double seven to break throw in the first leg, and van Gerwen lands tops to win the opening leg.
1-1 - Hamilton levels by finishing double four.
2-1 - van Gerwen hits a 180 as he edges back ahead.
2-2 - Hamilton takes the fourth leg to level once more.
2-3 - The Stoke ace breaks throw with a superb 112 checkout, ending on double 16.
2-4 - Hamilton posts double 16 to move two legs clear of the Dutchman.
3-4 - van Gerwen posts a 180 and finishes double 12 for a 13-darter to hit back.
4-4 - van Gerwen finishes double 12 for an 84 finish to break throw and level.
5-4 - van Gerwen adds another 180 as he moves ahead once again.
5-5 - Hamilton hits a 180 and takes out 66 to level the game.
6-5 - Double 12 for van Gerwen sees him edge back in front.
6-6 - Hamilton hits back with a 13-darter, landing tops.
7-6 - Double ten for van Gerwen sees him complete a 14-darter.
7-7 - The pair continue their battle, with van Gerwen landing a 180 only for Hamilton to finish 78 on double six.
8-7 - This time Hamilton lands the maximum and van Gerwen posts the double, returning from an earlier miss to post double five.
8-8 - Hamilton finishes 84 on the bull to level.
8-9 - Hamilton initially misses one dart at double top to break, but when van Gerwen misses two darts at tops he returns to post double five to break throw and move ahead.
9-9 - Hamilton is unable to finish 82, and van Gerwen breaks back immediately on double ten.
10-9 - van Gerwen posts tops to move a leg away from the final.
11-9 - Hamilton is unable to finish 103, and van Gerwen hits double 16 to secure his place in the decider in an all-Dutch final against Raymond van Barneveld.


Final

Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

0-0 - Raymond van Barneveld won the bull and will throw first.
1-0 - van Barneveld settles any early nerves by taking the opening leg in 15 darts with a confident 120 checkout.
1-1 - van Gerwen finishes tops to level the final.
1-2 - van Barneveld misses double five for an 87 finish, and van Gerwen makes him pay with a sensational 170 checkout!
1-3 - van Gerwen holds throw to move two legs clear.
2-3 - Both players hit 180s, and van Barneveld takes out 124 on double 11 to hit back.
2-4 - van Gerwen hits a 180 and tops to win a fourth leg of the game.
3-4 - Double 12 for van Barneveld sees him respond.
3-5 - Double ten for van Gerwen restores his two-leg lead.
4-5 - van Gerwen misses the bullseye to finish another 170 checkout - allowing van Barneveld in on double top.
4-6 - van Gerwen hits a 180 and finishes 114 on tops to regain his two-leg cushion.
5-6 - van Barneveld finishes 96 on double eight to return from the break in winning fashion.
6-6 - van Barneveld takes out 121 on the bullseye to level the game with a break of throw.
6-7 - van Gerwen breaks back with a sensational 164 checkout!
6-8 - van Barneveld opens with a 180, but van Gerwen posts tops to move two legs clear.
6-9 - van Gerwen kicks off the leg with a 177 score, and finishes tops for a 13-darter to extend his cushion.
6-10 - van Gerwen opens with a fourth 180 of the game and adds two more 130-plus scores before pinning tops for an 11-darter.
7-10 - Double eight from van Barneveld sees him keep the game alive.
7-11 - van Gerwen's scoring takes him to a finish first, and he lands

Friday, 24 May 2013

PDC Dubai Duty Free Darts Masters- Day 1




Quarter-Finals

James Wade (3) 10-8 Simon Whitlock
Adrian Lewis (2) 6-10 Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen (4) 10-7 Wes Newton
Phil Taylor (1) 8-10 Andy Hamilton




James Wade v Simon Whitlock

0-0 - Simon Whitlock won the bull and will throw first.
1-0 - Wade secures an immediate break of throw, hitting two 140s and tops to finish 56.
1-1 - Wade is unable to finish 121, and Whitlock - who had earlier hit a 180 - lands double ten to break back.
1-2 - Wade wires double top for a 106 checkout, and Whitlock finds double four with his third dart to move ahead for the first time.
2-2 - Wade pins double top to square the game.
2-3 - Whitlock posts double four to edge himself back ahead at the break.
2-4 - The Australian opens with 180 and takes out 82 with a treble 14, double top combination.
2-5 - Whitlock posts tops to move three legs clear.
3-5 - Wade misses tops, but when Whitlock cannot hit the bullseye to complete an 88 combination, the left-hander posts double ten to hit back.
4-5 - Wade hits double top to pull back to just one leg behind.
5-5 - Whitlock misses double 16, and Wade pounces by again landing double top to level.
5-6 - Wade misses the bull to finish 161, and Whitlock hits tops for a 13-darter.
6-6 - Wade lands back-to-back 180s to be first to a finish, before completing a 14-darter on double ten.
6-7 - Whitlock wins the 13th leg to edge back ahead.
7-7 - Wade misses three darts at double 16, but is allowed back to hit the bed after Whitlock is unable to finish tops for a 114 finish.
7-8 - Whitlock finishes double top to regain the advantage.
8-8 - Wade brilliantly levels with a superb 149 checkout.
9-8 - Whitlock misses a dart at tops for a 101 finish, and Wade finishes 100 in two darts to break and move to the brink of victory.
10-8 - Whitlock hits a 180, but misses three darts to keep the game alive before Wade steps in to claim victory with double five.

Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

0-0 - Raymond van Barneveld won the bull and will throw first.
0-1 - van Barneveld takes out 116 to win the opening leg, finishing the combination on double 18.
1-1 - Lewis hits back-to-back 180s and posts double 19 with his third dart to win the leg.
1-2 - van Barneveld misses tops to take out 78, but when Lewis is unable to finish with three darts at double 18 the Dutchman returns to avoid a break of throw on double five.
1-3 - van Barneveld secures the game's first break of throw by finishing 120.
1-4 - van Barneveld lands his first 180 of the game, and when Lewis misses the bull for a 121 finish and two further darts at double eight, the Dutchman posts double eight to take a three-leg lead.
2-4 - Lewis misses two darts at double 12, but van Barneveld is unable to land double 18 for another 116 checkout, and Lewis pins double six to hit back.
3-4 - Lewis hits a 180, and when van Barneveld misses a host of darts at doubles around the board, the Stoke ace steals the leg on tops.
3-5 - van Barneveld posts a 180, and when Lewis misses double six for a 126 checkout, the Dutch ace lands his second 116 finish of the game.
3-6 - Lewis lands another maximum, but van Barneveld takes out 80 on tops to halt the comeback.
3-7 - van Barneveld moves four legs clear for the first time, initially wiring double 12 twice only for Lewis to miss a brace of darts at tops to allow him back to finish 24 at the second time of asking.
3-8 - van Barneveld posts a 180 and finishes double 16 to extend his cushion to five legs.
4-8 - van Barneveld misses his chance to move a leg away from the win, and Lewis hits back.
5-8 - Lewis takes out 72 on tops to win another leg.
5-9 - van Barneveld takes out double five to move a leg away from the win.
6-9 - van Barneveld misses a match dart at double eight, and Lewis hits double ten to stay in the game.
6-10 - van Barneveld seals victory with a 121 finish on double 14, his fourth ton-plus finish of the game.

Michael van Gerwen v Wes Newton

0-0 - Wes Newton wins the bull and will throw first.
0-1 - Newton makes a fine start, landing a 180 and finishing 61 on double 18 for a 14-darter.
0-2 - The Fleetwood ace breaks throw on tops to continue his superb start.
0-3 - Newton lands two 180s, and has enough breathing space to miss four doubles before eventually landing double eight.
1-3 - van Gerwen finishes 70 on double four to get off the mark.
1-4 - Newton misses tops to take out 76, but when van Gerwen misses the bull for a 93 finish, the Fleetwood thrower returns to finish tops and move three legs clear again.
1-5 - Newton initially misses tops for a 103 checkout, but van Gerwen misses double top and ten to allow the two-time major finalist back in on double top.
2-5 - van Gerwen posts his first 180, and when Newton misses tops to finish 116 the Dutch ace pins double 12 to hit back.
3-5 - The Dutch ace wins back-to-back legs as he reduces the gap to two legs.
4-5 - van Gerwen misses double 16 to finish 134, with Newton hitting a 180 to leave 20 only to see his opponent return to land double 16.
5-5 - van Gerwen initially misses two darts at tops, but returns to finish double six to level the match.
5-6 - Double 18 edges Newton back ahead.
6-6 - van Gerwen lands tops to hit back once more.
7-6 - Newton Misses tops to finish 110, and van Gerwen takes out 54 - hitting double 14 then double 13 - to lead for the first time.
8-6 - van Gerwen finishes a party piece 92, hitting single 20 and two double 18s to move two legs clear.
8-7 - Newton hits back, hitting his sixth 180 of the game before winning the leg with a fine 120 checkout.
9-7 - The pair trade maximums before van Gerwen takes out 74 on double 16 to move a leg away from the win.
10-7 - van Gerwen opens with 180 and 174, and although he is unable to complete a nine-darter, he finishes double 18 for a 13-darter to complete his comeback and seal a brilliant win.

Phil Taylor v Andy Hamilton

0-0 - Phil Taylor wins the bull and will throw first.
1-0 - Taylor hits double top to avert a possible break of throw in the opening leg.
1-1 - The pair trade 180s before Hamilton levels with double ten.
2-1 - Taylor lands tops to win his second leg of the game.
3-1 - Hamilton opens with a 180, but misses tops to take out 80 as Taylor breaks throw by hitting the same double.
4-1 - Hamilton hits a third maximum, but Taylor finishes 68 on double 16 to move three legs clear.
4-2 - Hamilton lands tops to win his first leg in four.
4-3 - Hamilton then lands a 180 and finishes double ten to break throw.
4-4 - Double four sees the former World Championship finalist level the game.
4-5 - Hamilton takes out 80 on double ten to move ahead for the first time.
4-6 - Hamilton's charge continues as he wins a fifth straight leg, brilliantly taking out 129 on the bull, with Taylor waiting on 66.
5-6 - Taylor lands tops to win his first leg in six.
6-6 - Hamilton misses the bull and two darts at double eight, and Taylor lands double ten to level the game.
7-6 - Taylor posts a 180 before finishing tops for a 13-darter to move back ahead.
7-7 - Taylor misses tops for a 120 finish, and Hamilton lands double five to level again.
7-8 - Hamilton regains the lead with a 12-darter to break throw, finishing 87 on double 18.
7-9 - Hamilton opens with a 180, and finishes double 19 for a 13-darter to move a leg away from a famous win.
8-9 - Taylor keeps his hopes alive with a 14-darter, as double 16 keeps the pressure on Hamilton.
8-10 - Hamilton hits tops for a 14-dart leg to complete a famous victory.


Semi-Final Draw Bracket

James Wade v Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen v Andy Hamilton

Wednesday, 22 May 2013

PDC Gibraltar Darts Trophy- Entries




THE entries for the Gibraltar Darts Trophy European Tour event have been confirmed, with the UK Qualifier to be held on Friday May 24 in Wigan.

The PDC will return to Gibraltar from June 28-30 for the £100,000 European Tour event, which will feature 64 players.

The top 32 players who have entered the event, based on the One-Year Rolling Players Championship Order of Merit at the close of entries, are seeded automatically into the first round.

They will be joined by the 20 UK Qualifiers - who will come from Friday's UK Qualifier at the Robin Park Tennis Centre - as well as four Home Nation Qualifiers and the eight European Qualifiers, who will compete in a knockout event on Thursday June 27 in Gibraltar.

The Home Nation Qualifier has already been staged, with Dylan Duo, Dyson Parody, Manuel Vilerio and George Federico winning their places in the event.

Top 32 Seeds (from One-Year ProTour OOM)

1 Michael van Gerwen
2 Simon Whitlock
3 Dave Chisnall
4 Robert Thornton
5 Wes Newton
6 Kim Huybrechts
7 John Part
8 Ian White
9 Adrian Lewis
10 Phil Taylor
11 Peter Wright
12 Ronnie Baxter
13 Paul Nicholson
14 Andy Hamilton
15 Mervyn King
16 Stuart Kellett
17 Colin Lloyd
18 Justin Pipe
19 Gary Anderson
20 Brendan Dolan
21 James Wade
22 Mark Webster
23 Mark Walsh
24 Andy Smith
25 Jamie Caven
26 Arron Monk
27 Richie Burnett
28 Kevin Painter
29 Colin Osborne
30 Wayne Jones
31 Steve Beaton
32 Scott Rand

UK Qualifier Entries

Friday May 25, Wigan
Paul Amos
Chris Aubrey
Paul Barham
Michael Barnard
Barrie Bates
John Bowles
Keegan Brown
Steve Brown
Matt Clark
Gaz Cousins
Joe Cullen
Matthew Dennant
Matthew Dicken
Kevin Dowling
Mark Dudbridge
Matthew Edgar
Ricky Evans
Connie Finnan
Nick Fullwell
Jamie Gemmell
Andrew Gilding
Adrian Gray
Steve Grubb
Daryl Gurney
Johnny Haines
Stephen Hardy
Ryan Harrington
John Henderson
Nigel Heydon
Jack Hill
Sam Hill
Steve Hine
Dave Honey
Richie Howson
James Hubbard
Peter Hudson
Adam Hunt
Atif Hussain
Mark Hylton
Ewan Hyslop
Campbell Jackson
Andy Jenkins
Prakash Jiwa
Andrew Johnson
Darren Johnson
Mark Jones
David Ladley
Mark Lawrence
Jamie Lewis
Kenny MacNeil
Michael Mansell
Kevin McDine
Stephen McNally
Lee Moffat
Joe Murnan
William O'Connor
Joey Palfreyman
Lee Palfreyman
David Pallett
Jake Patchett
Josh Payne
Steven Pearson
Steve Randall
James Richardson
Jamie Robinson
Reece Robinson
Keith Rooney
Paul Rowley
Alex Roy
John Scott
Dennis Smith
Michael Smith
Ross Smith
Keith J Stephen
Kentaro Suzuki
Alan Tabern
Terry Temple
Jim Walker
Brandon Walsh
Darren Webster
Steve West
Tony West
Geoff Whitworth
Dean Winstanley
Brian Woods

Home Nation Qualifiers (Qualifier already staged)

Dylan Duo
Dyson Parody
Manuel Vilerio
George Federico

PDC Pro Tour Order of Merit





Rolling One-Year ProTour Order of Merit
Position Player Name Prize Money
1 Michael van Gerwen£101,400
2 Simon Whitlock£64,100
3 Dave Chisnall£57,300
4 Robert Thornton£52,000
5 Wes Newton£42,900
6 Kim Huybrechts£37,100
7 John Part£36,050
8 Raymond van Barneveld£35,300
9 Ian White£34,800
10 Adrian Lewis£34,750
11 Phil Taylor£31,100
12 Peter Wright£30,500
13 Ronnie Baxter£29,850
14 Paul Nicholson£27,500
15 Andy Hamilton£25,700
16 Mervyn King£25,400
17 Stuart Kellett£23,150
18 Colin Lloyd£21,500
19 Justin Pipe£20,200
20 Gary Anderson£19,550
21 Terry Jenkins£18,650
22 Brendan Dolan£18,300
23 James Wade£17,900
24 Mark Webster£17,200
25 Mark Walsh£15,900
25 Andy Smith£15,900
27 Jamie Caven£15,550
28 Arron Monk£15,500
29 Richie Burnett£15,350
30 Kevin Painter£14,350
31 Colin Osborne£14,300
32 Wayne Jones£13,900
33 Steve Beaton£13,200
34 Scott Rand£12,950
35 Vincent van der Voort£12,350
36 James Hubbard£11,400
36 Michael Smith£11,400
38 Dean Winstanley£10,500
39 Darren Webster£10,100
40 Mensur Suljovic£9,000
41 Ronny Huybrechts£8,700
42 Joe Cullen£8,550
43 Dennis Priestley£8,400
44 Andy Jenkins£8,000
44 Nick Fullwell£8,000
46 Michael Mansell£7,650
46 Nigel Heydon£7,650
48 Peter Hudson£7,600
49 Tony West£7,500
50 Steve Brown£7,200

PDC Players Championships 3 and 4 Entries




THE entries for the Players Championship events to be held in Wigan on Saturday May 25 and Sunday May 26 have been confirmed.

The 128-player limit for each event has been reached, with the draw to be made on each day at 11am following the close of registration.


Players Championship Three

Robin Park Tennis Centre, Wigan

Saturday May 24
 Paul Amos
Gary Anderson
Jyhan Artut
Chris Aubrey
Paul Barham
Michael Barnard
Ronnie Baxter
Steve Beaton
John Bowles
Darron Brown
Keegan Brown
Steve Brown
Richie Burnett
Magnus Caris
Jamie Caven
Dave Chisnall
Matt Clark
Steve Coote
David Copley
Gaz Cousins
Joe Cullen
Ryan De Vreede
Alan Derrett
Marc Dewsbury
Matthew Dicken
David Dodds
Brendan Dolan
Kevin Dowling
Mark Dudbridge
Matthew Edgar
Ricky Evans
Steve Farmer
Connie Finnan
Colin Fowler
Mark Frost
Nick Fullwell
Andrew Gilding
Adrian Gray
Steve Grubb
Daryl Gurney
Johnny Haines
Ted Hankey
Stephen Hardy
Ryan Harrington
Lee Hayes
John Henderson
Jerry Hendriks
Nigel Heydon
Steve Hine
Richie Howson
James Hubbard
Peter Hudson
Adam Hunt
Kim Huybrechts
Ronny Huybrechts
Mark Hylton
Campbell Jackson
Andy Jenkins
Terry Jenkins
Prakash Jiwa
Darren Johnson
Mark Jones
Wayne Jones
Stuart Kellett
Mervyn King
Jelle Klaasen
Jamie Lewis
Colin Lloyd
Kenny MacNeil
Michael Mansell
Jason Marriott
Kevin McDine
Stephen McNally
Arron Monk
Ian Moss
Joe Murnan
Paul Nicholson
William O'Connor
Colin Osborne
Matt Padgett
Kevin Painter
Joey Palfreyman
Lee Palfreyman
David Pallett
Andy Parsons
John Part
Gareth Pass
Josh Payne
Andy Pearce
Justin Pipe
Dennis Priestley
Scott Rand
James Richardson
Jamie Robinson
Reece Robinson
Bernd Roith
Keith Rooney
Alex Roy
Dan Russell
Sean Ryan
Roland Scholten
John Scott
Tomas Seyler
Vernon Sheppard
Andy Smith
Dennis Smith
Michael Smith
Ross Smith
Keith J Stephen
Co Stompe
Ricky Sudale
Kentaro Suzuki
Alan Tabern
Terry Temple
Robert Thornton
Mick Todd
Vincent van der Voort
Jim Walker
Mark Walsh
Ian Walters
Darren Webster
Mark Webster
Steve West
Tony West
Ian White
Darren Whittingham
Dean Winstanley
Peter Wright

Players Championship Four

Robin Park Tennis Centre, Wigan

Sunday May 26

Paul Amos
Gary Anderson
Jyhan Artut
Chris Aubrey
Paul Barham
Michael Barnard
Barrie Bates
Ronnie Baxter
Steve Beaton
John Bowles
Keegan Brown
Steve Brown
Richie Burnett
Magnus Caris
Jamie Caven
Dave Chisnall
Matt Clark
David Copley
Gaz Cousins
Joe Cullen
Ryan De Vreede
Alan Derrett
Marc Dewsbury
Matthew Dicken
David Dodds
Brendan Dolan
Kevin Dowling
Mark Dudbridge
Matthew Edgar
Ricky Evans
Steve Farmer
Connie Finnan
Colin Fowler
Mark Frost
Nick Fullwell
Andrew Gilding
Adrian Gray
Steve Grubb
Daryl Gurney
Ted Hankey
Stephen Hardy
Ryan Harrington
Lee Hayes
John Henderson
Jerry Hendriks
Nigel Heydon
Sam Hill
Steve Hine
Richie Howson
James Hubbard
Peter Hudson
Adam Hunt
Kim Huybrechts
Ronny Huybrechts
Mark Hylton
Campbell Jackson
Andy Jenkins
Terry Jenkins
Prakash Jiwa
Darren Johnson
Mark Jones
Wayne Jones
Stuart Kellett
Mervyn King
Jelle Klaasen
Jamie Lewis
Colin Lloyd
Kenny MacNeil
Michael Mansell
Jason Marriott
Kevin McDine
Stephen McNally
Arron Monk
Ian Moss
Joe Murnan
Wes Newton
Paul Nicholson
William O'Connor
Colin Osborne
Matt Padgett
Kevin Painter
Joey Palfreyman
Lee Palfreyman
David Pallett
Andy Parsons
John Part
Gareth Pass
Josh Payne
Andy Pearce
Justin Pipe
Dennis Priestley
Scott Rand
James Richardson
Jamie Robinson
Reece Robinson
Bernd Roith
Keith Rooney
Alex Roy
Dan Russell
Sean Ryan
Roland Scholten
John Scott
Tomas Seyler
Vernon Sheppard
Andy Smith
Dennis Smith
Michael Smith
Ross Smith
Keith J Stephen
Co Stompe
Ricky Sudale
Kentaro Suzuki
Alan Tabern
Terry Temple
Robert Thornton
Mick Todd
Vincent van der Voort
Jim Walker
Mark Walsh
Ian Walters
Darren Webster
Mark Webster
Steve West
Tony West
Ian White
Darren Whittingham
Dean Winstanley
Peter Wright

Monday, 20 May 2013

BDO Welsh Open Results



Mens Pairs Semi Final

Sam Head/Jake Jones 2-0 Paul Thomas/Kevin Forbes
Stephen Bonnett/Andrew Foster 0-2 Nick Kenny/Sam Cankett

Final

Sam Head/Jake Jones 2-1 Nick Kenny/Sam Cankett




Ladies Pairs Semi Final

Deta Hedman/Fallon Sherrock 1-2 Trina Gulliver/Zoe Jones
Julie Gore/Tricia Wright 0-2 Dee Bateman/Rachel Brooks

Final

Trina Gulliver/Zoe Jones 2-0 Dee Bateman/Rachel Brooks



Mixed Pairs Semi Final

Jonny Clayton/Julie Gore 2-1 Jake Jones/Fallon Sherrock
Scott Waites/Dee Bateman 0-2 Ross Montgomery/Zoe Jones

Final

Jonny Clayton/Julie Gore 2-3 Ross Montgomery/Zoe Jones



Mens Singles Semi Final

Stephen Bunting 5-3 Remco van Eijden
Scott Waites 4-5 Robbie Green

Final

Robbie Green 5-6 Stephen Bunting



Womens Singles Semi Final

Julie Gore 4-3 Lisa Ashton
Rachel Brooks 1-4 Aileen de Graaf

Final

Julie Gore 1-5 Aileen de Graaf




Youth Boys Semi Final

Charlie Burns 2-3 Jordan Patterson
Rhys Griffin 3-1 Harley Dutton

Final

Jordan Patterson 3-2 Rhys Griffin



Youth Girls Semi Final

Casey Stephenson 0-3 Natasha Eaves
Casey Gallagher 3-0 Jayne Harnick

Final

Natasha Eaves 3-2 Casey Gallagher



PDC European Darts Open Dusseldorf- Results





Saturday May 18

Second Round

Afternoon Session (1pm-5pm)
Kim Huybrechts 6-1 Stuart Kellett
Peter Wright 6-3 Mark Webster
Ronnie Baxter 3-6 Terry Jenkins
Dave Chisnall 3-6 Jamie Caven
Justin Pipe 6-2 Mark Cox
Ian White 3-6 Gary Anderson
John Part 0-6 Brendan Dolan
Robert Thornton 6-4 Alex Roy

Evening Session

Paul Nicholson 2-6 James Wade
Wes Newton 3-6 Colin Osborne
Andy Hamilton 6-3 Andy Parsons
Adrian Lewis 6-4 Richie Burnett
Raymond van Barneveld 6-1 Kevin Painter
Phil Taylor 2-6 Mervyn King
Michael van Gerwen 6-5 Wayne Jones
Simon Whitlock 6-4 Arron Monk


Sunday May 19

Afternoon Session

Third Round
Michael van Gerwen 6-3 Terry Jenkins
Gary Anderson 6-1 Brendan Dolan
Robert Thornton 4-6 Peter Wright
Colin Osborne 1-6 Andy Hamilton
Simon Whitlock 6-3 James Wade
Justin Pipe 6-5 Adrian Lewis
Raymond van Barneveld 5-6 Kim Huybrechts
Jamie Caven 6-5 Mervyn King

Evening Session

Quarter-Finals

Michael van Gerwen 6-3 Gary Anderson
Peter Wright 6-3 Andy Hamilton
Simon Whitlock 6-2 Justin Pipe
Kim Huybrechts 3-6 Jamie Caven

Semi-Finals

Michael van Gerwen 6-3 Peter Wright
Simon Whitlock 6-4 Jamie Caven

Final

Michael van Gerwen 6-2 Simon Whitlock

Saturday, 18 May 2013

PDC European Open Dusseldorf- Friday Results and Saturday Draw






Friday May 17

First Round
Dave Chisnall 6-1 Chris Aubrey
Wes Newton 6-3 Mareno Michels
Kim Huybrechts 6-1 Steve Maish
Paul Nicholson 6-1 Stephen Hardy
Terry Jenkins 6-2 Mark Jones
Gary Anderson 6-1 Shaun Griffiths
Mervyn King 6-5 Prakash Jiwa
Kevin Painter 6-3 David Pallett
Wayne Jones 6-1 Bobby Biemans
Ian White 6-2 Kevin Dowling
Brendan Dolan 6-5 Jelle Klaasen
Mark Webster 6-1 Darren Johnson
Colin Lloyd 5-6 Andy Parsons
Andy Smith 2-6 Mark Cox
John Part 6-1 Jerry Hendriks
Jamie Caven 6-3 Paul Amos
Robert Thornton 6-5 Kurt Van De Rijck
Andy Hamilton 6-5 Mensur Suljovic
Adrian Lewis 6-1 Keith Stephen
Justin Pipe 6-5 Max Hopp
Richie Burnett 6-5 Steve Beaton
Phil Taylor 6-1 Matt Clark
James Wade 6-2 Jyhan Artut
Michael van Gerwen 6-1 Andree Welge
Simon Whitlock 6-1 Tomas Seyler
Raymond van Barneveld 6-5 Adam Hunt
Arron Monk 6-5 Kevin McDine
Mark Walsh 2-6 Alex Roy
Peter Wright 6-2 Ronny Huybrechts
Colin Osborne 6-4 Terry Temple
Ronnie Baxter 6-2 Maik Langendorf
Stuart Kellett 6-4 Dennis Smith



Saturday May 18

Second Round

Afternoon Session (1pm-5pm)
 Kim Huybrechts v Stuart Kellett
Peter Wright v Mark Webster
Ronnie Baxter v Terry Jenkins
Dave Chisnall v Jamie Caven
Justin Pipe v Mark Cox
Ian White v Gary Anderson
John Part v Brendan Dolan
Robert Thornton v Alex Roy

Evening Session (7pm-11pm)

Paul Nicholson v James Wade
Wes Newton v Colin Osborne
Andy Hamilton v Andy Parsons
Adrian Lewis v Richie Burnett
Raymond van Barneveld v Kevin Painter
Phil Taylor v Mervyn King
Michael van Gerwen v Wayne Jones
Simon Whitlock v Arron Monk

Friday, 17 May 2013

PDC European Open Dusseldorf- Draw





European Darts Open - European Tour Event Three
Friday May 17


First Round

Afternoon Session (1pm-5pm)
Main Stage

Dave Chisnall v Chris Aubrey
Wes Newton v Mareno Michels
Kim Huybrechts v Steve Maish
Paul Nicholson v Stephen Hardy
Terry Jenkins v Mark Jones
Gary Anderson v Shaun Griffiths
Mervyn King v Prakash Jiwa
Kevin Painter v David Pallett

Stage Two

Wayne Jones v Bobby Biemans
Ian White v Kevin Dowling
Brendan Dolan v Jelle Klaasen
Mark Webster v Darren Johnson
Colin Lloyd v Andy Parsons
Andy Smith v Mark Cox
John Part v Jerry Hendriks
Jamie Caven v Paul Amos

Evening Session (7pm-12am)
Main Stage


Robert Thornton v Kurt Van De Rijck
Andy Hamilton v Mensur Suljovic
Adrian Lewis v Keith Stephen
Justin Pipe v Max Hopp
Richie Burnett v Steve Beaton
Phil Taylor v Matt Clark
James Wade v Jyhan Artut
Michael van Gerwen v Andree Welge
Simon Whitlock v Tomas Seyler
Raymond van Barneveld v Adam Hunt

Stage Two

Arron Monk v Kevin McDine
Mark Walsh v Alex Roy
Peter Wright v Ronny Huybrechts
Colin Osborne v Terry Temple
Ronnie Baxter v Maik Langendorf
Stuart Kellett v Dennis Smith

PDC European Darts- Final Qualifiers



GERMAN teenager Max Hopp was amongst the players who won places in the European Darts Open in the Host Nation Qualifier and European Qualifier on Thursday night.

Hopp overcame Matheus Ziolkowski, Mick Hasse and Bernd Roith to earn his place in this weekend's £100,000 European Tour event, which will be held at the Maritim Hotel in Dusseldorf.


Thursday May 16, Maritim Hotel, Dusseldorf


First Round
Ryan de Vreede 6-4 Leon de Geus
Carlos Rodriguez 6-2 Magnus Caris
Maik Langendorf 6-0 Raymond Balbach
Mensur Suljovic 6-1 Michel Menten
Vincent van der Voort 6-3 Wouter Vaes
Jelle Klaasen 6-5 Davyd Venken
Jerry Hendriks 6-3 David von Allmen

Second Round

Kurt van de Rijck 6-0 Gianni Miato
Daniele Petri 6-3 Matthew Medhurst
Michael Rasztovic 6-2 Ryan de Vreede
Mareno Michels 6-2 Leo Hendriks
Carlos Rodriguez 6-1 Jordy Terburg
Bobby Biemans 6-3 Rocco Maes
Maik Langendorf 6-3 Richaard van Zijtveld
Wilco Vermeulen 6-0 Michele Furlanis
Mensur Suljovic 6-2 Eduardo Sales Lopez
Dragutin Horvat 6-2 Robert Marijanovic
Vincent van der Voort 6-2 Sven Wens
Ronny Huybrechts 6-5 Stefan Couwenberg
Jelle Klaasen 6-1 Paolo Zambon
Robert Wildgrube 6-4 Erwin Freidl
Jerry Hendriks 6-3 Roland Scholten
Antonio Alcinas 6-3 Gino Vos

Third Round

Kurt van de Rijk 6-4 Daniele Petri
Mareno Michels 6-4 Michael Rasztovic
Bobby Biemans 6-5 Carlos Rodriguez
Maik Langendorf 6-0 Wilco Vermeulen
Mensur Suljovic 6-2 Dragutin Horvat
Ronny Huybrechts 6-4 Vincent van der Voort
Jelle Klaasen 6-1 Robert Wildgrube
Jerry Hendriks 6-3 Antonio Alcinas

European Qualfiers

1 Kurt van de Rijck
2 Mareno Michels
3 Bobby Biemans
4 Maik Langendorf
5 Mensur Suljovic
6 Ronny Huybrechts
7 Jelle Klaasen
8 Jerry Hendriks

Host Nation Qualifier
Thursday May 16, Maritim Hotel, Dusseldorf


First Round

Bernd Roith 6-5 Kevin Münch
Max Hopp 6-1 Matheus Ziolkowski
Mick Hasse 6-0 Alfred Tettampel
Tomas Seyler 6-5 Daniel Süssmund
Rudi Maassen 6-5 Michael Uxa
Jyhan Artut 6-3 Recep Yavas
Thomas Luksch 6-1 Thorsten Windschers
Karsten Kornath 6-2 Bernd Zimmermann
Andree Welge 6-3 Dirk Delfs

Second Round

Bernd Roith 6-4 Tobias Kannel
Max Hopp 6-3 Mick Hasse
Tomas Seyler 6-3 Rene Cheng
Lucio Ravé 6-2 Rudi Maassen
Jyhan Artut 6-1 Holger Hentrup
Thomas Luksch 6-1 Pierre Gross
Michael Rosenauer 6-4 Karsten Kornath
Andree Welge 6-0 Benny Sensenschmidt

Third Round

Max Hopp 6-4 Bernd Roith
Tomas Seyler 6-2 Lucio Ravé
Jyhan Artut 6-3 Thomas Luksch
Andree Welge 6-3 Michael Rosenauer

Host Nation Qualifiers

1 Max Hopp
2 Tomas Seyler
3 Jyhan Artut
4 Andree Welge

PDC McCoys Premier League Finals Night



Raymond van Barneveld 4-8 Phil Taylor
Michael van Gerwen 8-4 James Wade
Best of 15 legs


Raymond van Barneveld v Phil Taylor

0-0 - Raymond van Barneveld won the bull and will throw first
1-0 - van Barneveld makes a thrilling start, opening with a 180 and adding a 140 before finishing double eight for a 13-dart finish.
1-1 - Taylor levels by taking out 85 on the bullseye.
2-1 - van Barneveld holds throw by finishing 68 to win leg three.
2-2 - Taylor takes out 59 to win leg four.
3-2 - The Dutch ace takes out 116 on tops to claim the fifth leg as the pair continue to trade legs.
3-3 - Taylor misses the bull to take out 121, but van Barneveld cannot finish 156 and the reigning champion returns to finish double eight.
3-4 - van Barneveld misses a dart at double 16 to finish 104, and Taylor takes out 62 on tops to secure the game's first break.
3-5 - Taylor takes out double 19 for a 13-darter as he moves two legs clear.
3-6 - Taylor opens with a 177, but van Barneveld lands a 180 and a 140 to leave 81 after nine darts. However, the Dutchman misses the bull to finish 81, and Taylor takes out a stunning 164 checkout, comprising of two treble 19s and the bull, to move further ahead.
3-7 - Taylor moves a leg away from the final by hitting double ten.
4-7 - van Barneveld opens with two 180s, and although a potential nine-darter goes begging, he does return to hit double two to win the leg.
4-8 - Taylor is first to a finish, and finishes double 16 to wrap up his place in the final with a 104.68 average.



Michael van Gerwen v James Wade

0-0 - James Wade won the bull and will throw first
1-0 - Wade misses tops for a 110 finish, and van Gerwen secures an immediate break of throw by landing double 12.
2-0 - Wade misses four darts at doubles top, ten and five across two visits, and van Gerwen punishes him by hitting tops.
3-0 - van Gerwen hits a 180 before Wade replies with a maximum to leave 20 - but the Dutchman finishes 87 on double five to win a third straight leg.
3-1 - van Gerwen lands a 180 but can only watch whilst waiting on 40 as Wade takes out 112 on double 16 to get off the mark with a break of throw.
4-1 - van Gerwen posts 174 and finishes 87 on double 18 for a 12-darter as he breaks back once more.
5-1 - Wade kicks off with a 180, but van Gerwen wins the leg by pinning double eight - the Dutchman has now hit five doubles from six attempts.
5-2 - van Gerwen lands a 180, but Wade takes out double eight to win his second leg of the game.
6-2 - van Gerwen lands tops to move four legs clear once again.
7-2 - Wade misses the bull for an 88 finish, and van Gerwen moves a leg away from the final with tops.
7-3 - van Gerwen lands a fourth maximum of the game, but is unable to punish misses from Wade at double top at ten when he cannot land double 16 for the game, and the left-hander pins double ten to break throw and keep his hopes alive.
7-4 - The Dutch ace kicks off the leg with a 177 but misses four more darts at double 16 to seal victory, and Wade posts another double ten finish to continue the fightback
8-4 - Wade misses five darts to continue the fightback, and van Gerwen - eventually - lands double top to seal his place in the final.




PDC Unicorn World Youth Championship Final Ricky Evans 1-6 Michael Smith
Best of 11 legs

Ricky Evans v Michael Smith

0-0 - Ricky Evans won the bull and will throw first
1-0 - Evans settles any nerves with a fine 106 checkout to take the opening leg.
1-1 - Smith finishes 95 on the bull to level the game.
1-2 - St Helens' Smith lands double ten to break throw and move ahead.
1-3 - Smith lands a 180 as he's first to a finish, and although he misses two darts on the wire of double six, he returns to hit the bed and move two legs clear.
1-4 - Smith takes out 64 to break throw again and edge closer to the title.
1-5 - Smith opens with a 180 and has enough breathing space to initially miss six darts at a double before hitting double one.
1-6 - Evans misses double top and ten to hit back, and Smith lands double two to secure the PDC Unicorn World Youth Championship title.



McCoy's Premier League Darts Final Phil Taylor 8-10 Michael van Gerwen
Best of 19 legs

Phil Taylor v Michael van Gerwen

0-0 - Michael van Gerwen wins the bull and will throw first
0-1 - van Gerwen draws first blood, defying a maximum from Taylor by hitting tops for a 13-dart finish.
1-1 - van Gerwen misses double seven to finish 134, and Taylor lands tops to level.
2-1 - The pair trade 180s, with Taylor's maximum leaving 16 and allowing him - when van Gerwen misses two darts at tops - to hit double eight with his third dart to move ahead.
3-1 - Taylor lands a 174 as he breaks throw with a 13-darter, ending on tops.
3-2 - van Gerwen takes out 66 on double 18 to hit back to within a leg.
4-2 - Taylor opens with a 180 and lands tops for a 14-dart finish to edge away.
5-2 - Taylor secures his second break of throw of the game with a brilliant 11-darter, hitting a 180 to leave 81 before landing double 12.
5-3 - van Gerwen pulls back another leg, opening with a 180 and completing a 14-darter on double eight.
5-4 - van Gerwen lands a 177, and when Taylor misses double 18 and double nine, the Dutchman lands double ten to continue his fightback.
5-5 - The Dutch table-topper hits back-to-back 180s, and when Taylor's double trouble continues with three misses at tops, the youngster levels by posting double eight.
5-6 - van Gerwen scores 140 and 180, initially missing tops for an 85 finish before Taylor wires double eight for a 136 checkout, allowing the Dutch ace in on double five.
5-7 - Taylor misses double 16, and van Gerwen wins a fifth successive leg by taking out 65 on tops.
6-7 - van Gerwen hits a 180 but misses two darts at double 15, and Taylor this time finishes 65 to win his first leg in six.
7-7 - van Gerwen hits another maximum, to leave 87, but opts not to throw for the bull and leaves 32 - only for Taylor to superbly take out 160 to level a thrilling contest!
7-8 - van Gerwen opens with 180 and 140, and although he misses three darts at tops, he lands the bed at the fourth time of asking to edge back ahead.
7-9 - Taylor misses double 16 and double eight to finish 74, and van Gerwen hits tops for a 13-dart finish.
8-9 - Taylor hits a 174 but van Gerwen lands a 180 to leave 64 - only to miss two darts at double eight for the title as Taylor finishes 72 on tops to stay in the game.
8-10 - Taylor leaves 40 after 12 darts, but van Gerwen brilliantly takes out 132 on the bull to seal the McCoy's Premier League Darts title.


Tuesday, 14 May 2013

PDC McCoys Premier League- Finals Night Preview



So after 14 weeks, the night is upon us. Finals night at the O2. We have been waiting a long time for this night to arrive and we have seen 10 Gladiators battle it out week in week out. Its come down to just 4 of the best to slug it out for the top prize.


Raymond van Barneveld v Phil Taylor
Michael van Gerwen v James Wade


Its Holland v England. The four top players in the world. All capable of taking the crown, its all down to who can hold there nerve and reach the top.


First match on stage is the old classic of van Barneveld v Taylor. These two have had many battles over the years with the Power coming out on top most of the time. Barney has a problem with Taylor, its the whole Superman-Kryptonite thing. The Power has this affect on Barney. His head drops and he gets this confused look on his face whenever he is on the Oche with Phil. Phil knows this and plays on it very well. But this year things have changed. Barney seem stronger and throwing like a dream. Could this be the Dutchman's year? Taylor's form of late has been up and down to say the least, he has used 3 darts set-ups over the 14 weeks but seem to make them work when he needs them to. Barney was a tinker man, but has left his set-up alone so far and its paid off for him. This match could go either way, it will be a true battle of 2 living greats.



The second match is MvG against Wade. MvG is the man. The one to beat. The mighty Green dude. Wade is.... well Wade. He's lucky to be in the finals after the last few weeks performances, but he scrapped through by the hairs on his chinny chin chin.
This looks like its a Mighty Mike win all over it, the Machine will have other ideas. He has been here before remember. Will the fast flowing throw of MvG be to much for wade? Well when Wade is on form he is the same, rarely missing anything. Lets hope its this Wade that turns up and puts up a hard fought Tungsten Chucking session that we will all talk about for weeks.






The other match of the night apart from the Premier league final is the Youth Final. This is being fought against Michael 'Bully boy' Smith and Ricky 'Swampy' Evans. Maybe not many of us have heard of these two young guns, but believe me they have been making big waves on the circuit the past 12 months or so. Bully Boy is the protege of Gary Anderson. Gary has taken Smith under his wing and shown him the way of the force, like Yoda and Luke Skywalker with great success so far. Swampy is a #TeamNevada player, with the likes of Stephen Bunting and Jim Walker in the stable, he's had a good run at everything he's entered in so far. Oh, and if you think van Der Voort throws fast, you ain't seen nothing yet! I'm going for this match to be the match of the night, Forget about those old blokes before them. This. Will be a spectacle you will not want to miss.


And with the Premier League final over, that brings to an end of 15 weeks of awesome arrers. What will we all do now?? Well we don't have to long to wait till the Speedy Services UK Open kicks off in Bolton when it will all start again!



Speedy Services UK Open Schedule



FORMER Speedy Services UK Open champions Phil Taylor, James Wade and Roland Scholten will be in action on the opening night of this year's tournament on Thursday June 6.

The trio will be amongst 114 players competing in the preliminary, first and second rounds of 'The FA Cup of Darts' next month, as the four-day event begins in the Premier Suite at De Vere Whites in Bolton.

Schedule of Play – Thursday June 6
Main Stage


Preliminary Round

Robbie Green v James Wade
Vincent van der Voort v Andy Murray

First Round

Conan Whitehead v Roland Scholten
James Hubbard v John Scott
Mark Lawrence v Mensur Suljovic
Darrell Thorpe v Bunting/Sheppard

Second Round

Ricky Sudale v Richie Burnett
Kevin Dowling v Phil Taylor
Matthew Edgar v Osborne/Hine/Dudbridge
Musto/Roith/Hankey v Weston/Winstanley

Stage Two

Preliminary Round

Nick Fullwell v Wayne Jones
Colin Osborne v Steve Hine

First Round

Dave Weston v Dean Winstanley
Paul Whitworth v Andy Boulton
Justin Pipe v Gareth Pass
Farmer/Aubrey v Gaz Cousins

Second Round

Alex Roy v Mark Cox
T West/J Lewis/Lowe/Pennington v Steve West
Magnus Caris v van der Voort/Murray/Shepherd
Joey Palfreyman v Griffiths/K Brown/Rooney

Stage Three

Preliminary Round

Steve Farmer v Chris Aubrey
Stuart Lowe v Jake Pennington

First Round

Michael Burgoine v Daz Twist
Green/Wade v Matt Gallett
Prakash Jiwa v Johnson/Alcinas
Gary Stone v Langendorf/Martin

Second Round

Adam Hunt v Paul Amos
Coleman/McGeeney/Marsh v Jyhan Artut
Finnan/Jackson/Vos/Derrett v S Brown/Gray
Thorpe/Bunting/Sheppard v Wilson/Seyler

Stage Four

Preliminary Round

Gino Vos v Alan Derrett
Keegan Brown v Keith Rooney

First Round

Jason Wilson v Tomas Seyler
Steve Brown v Adrian Gray
Dymond/Baker v Dave Place
T West/J Lewis v Lowe/Pennington

Second Round

Colin Fowler v Padgett/Copley
Stone/Langendorf/Martin v Dennis Smith
Green/Wade/Gallett v Fullwell/W Jones/Lam/Meaney
McNicol/Mead v Dunford/Stewart/Santana

Stage Five

Preliminary Round

Stephen Bunting v Vernon Sheppard
Connie Finnan v Campbell Jackson
Scott Coleman v Mark McGeeney

First Round

Andy Parsons v Jamie Hagen
Andrew McNicol v Steven Mead
Musto/Roith v Ted Hankey
Shaun Griffiths v K Brown/Rooney

Second Round

Co Stompe v Michael Mansell
Peter Hudson v Lawrence/Suljovic
Hubbard/Scott v Andy Smith
Bushby/Mortimer v Jim Walker

Stage Six

Preliminary Round

Michael Musto v Bernd Roith
Maik Langendorf v Tony Martin
Darren Johnson v Antonio Alcinas

First Round

Michael Bushby v John Mortimer
Nigel Daniels v Johnny Haines
Coleman/McGeeney v Scott Marsh
Finnan/Jackson v Vos/Derrett

Second Round

Mark Walsh v Lee Palfreyman
Arron Monk v Farmer/Aubrey/Cousins
De Geus/Robertson v Whitworth/Boulton
Pipe/Pass v Jelle Klaasen

Stage Seven

Preliminary Round

Royden Lam v Paddy Meaney
Tony West v Jamie Lewis

First Round

Matthew Dennant v Darrell Townsend
Matt Padgett v David Copley
Dunford/Stewart v Gus Santana
van der Voort/Murray v Kirk Shepherd

Second Round

Ricky Evans v Joe Cullen
Terry Temple v Jiwa/Johnson/Alcinas
Dymond/Baker/Place v John Henderson
Singleton/O'Connor v Daniels/Haines

Stage Eight

Preliminary Round

Tam Dymond v Gavin Baker
Terry Dunford v Dean Stewart

First Round

Robbie Singleton v William O'Connor
Leon De Geus v Scott Robertson
Osborne/Hine v Mark Dudbridge
Fullwell/Jones v Lam/Meaney

Second Round

Andy Jenkins v Nigel Heydon
Burgoine/Twist v Richie Howson
Kevin Thomas v Whitehead/Scholten
Dennant/Townsend v Parsons/Hagen

Sunday, 12 May 2013

PDC Unicorn Challenge Tour- 9





BENITO VAN DE PAS claimed his first PDC Unicorn Challenge Tour title thanks to a 4-2 victory in the final over Scotland’s Richard Baillie, at the Robin Park Tennis Centre, in Wigan.

Van De Pas, who reached the final of the first of yesterday’s double-header of events before losing to Ross Smith, went one better on Sunday, as he claimed the £500 first prize.


PDC Unicorn Challenge Tour
Event Nine


Sunday May 12, Robin Park Tennis Centre, Wigan

Preliminary Round
Brandon Jones 4-1 Josh Clough
Graham Hall 4-0 Lee Barrow
Jack Tweddell 4-0 Kallum Graham
Gaz Cousins 4-1 John Seagrave
Oliver Stell 4-2 Sion Thomas
Andrew Hughes 4-0 Nicholas Day

First Round

Ricky Evans 4-2 Sam Davidson
Joe Harrison 4-2 George Cove
Alan James Tabern Jnr 4-2 Carl Draper
Jason Marriott 4-2 Brandon Jones
Sean White 4-2 Darren Whittingham
Curtis Turner 4-1 Rick Veugelers
Reece Robinson 4-3 Frankie Ansell
Graham Hall 4-1 Anthon West
Daniel Day 4-2 Luke Cheevers
Brandonn Monk 4-2 Cain Unwin
James Welding 4-2 Mark Sidgwick
Luis Barberan 4-3 John de Kruijf
Adam Smith Neale 4-3 Alan Bell
Wouter Vaes 4-0 Lewis Pride
Charl Pietersen 4-1 Scott Johnson
Ross Smith 4-0 James Young
Dirk van Duijvenbode 4-1 David Galaska
Daniel Williams 4-0 Jordan David Lewis
Richard Baillie 4-0 Ryan De Vreede
Jack Tweddell 4-1 Gavin Howard
Jamie Lewis 4-1 Steve Haggerty
Kirsty Hutchinson 4-3 Ryan Hoggarth
Sean Fisher 4-3 Paul Barham
Gaz Cousins 4-1 Paul Cooper
Lee Whitworth 4-3 Matthew Dicken
Josh Payne 4-0 Rhys Hayden
Ryan Murray 4-0 Jamie Wilkins
Chris Aubrey 4-3 Michael Blake
Nathan Derryy 4-1 Luke Woodhouse
Dean Finn 4-0 Robert Turpin
Jon Farmer 4-0 Tom Hodgson
Sean Johnson 4-1 Roy Leenders
Ryan Jones 4-2 Jamie Landon
Sean Ryan 4-3 Jack Hill
Jimmy Hendriks 4-2 George Killington
Shaun Griffiths 4-2 Oliver Stell
Lewis McGurn 4-0 Conor Mayes
Brandon Walsh 4-0 Sam Hamilton
Ben Ward 4-0 Josh Ward
Paul Blackstone 4-0 Rainer Hofweber
Stephen Hardie 4-1 Kirsty Haw
Willem Mandigers 4-1 Robert Marsden
Stuart Bousfield 4-1 Dan Read
Arron Fairweather 4-3 Martin Walker
Jan Dekker 4-1 Jake Jones
Shaun Narain 4-3 Matthew Dennant
Benito van de Pas 4-1 John Bryan
Keegan Brown 4-1 Graham Hoggarth
Scott Martindale 4-0 Sean Flood
David Pallett 4-0 Tom Lonsdale
Nathan Aspinall 4-3 Jake Patchett
Aden Kirk 4-2 Andrew Hughes
Kurt Parry 4-1 Rowby-John Rodriguez
Shane Friedlander 4-0 Dan Butler
Adam Hunt 4-3 Max Hopp
Ryan Harrington 4-1 Curtis Hammond
Craig Simpson 4-1 Dan Green
Ashley Sandon James 4-0 Cameron Hinchcliffe
Tom Sykes 4-1 Nick Paenen
Gary Gullan 4-2 Dan Dean
Ryan Sullivan 4-2 Derek Park
James Marcroft 4-2 Jack Forshaw
Shaun Littler 4-3 James Thompson
Sam Hill 4-3 Charlie Burns

Second Round

Ricky Evans 4-0 Joe Harrison
James Marriott 4-1 Alan James Tabern Jnr
Curtis Turner 4-2 Sean White
Reece Robinson 4-3 Graham Hall
Daniel Day 4-0 Brandonn Monk
Luis Barberan 4-1 James Welding
Wouter Vaes 4-0 Adam Smith Neale
Charl Pietersen 4-0 Ross Smith
Dirk van Duijvenbode 4-0 Daniel Williams
Richard Baillie 4-2 Jack Tweddell
Jamie Lewis 4-0 Kirsty Hutchinson
Sean Fisher 4-2 Gaz Cousins
Josh Payne 4-1 Lee Whitworth
Chris Aubrey 4-1 Ryan Murray
Dean Finn 4-3 Nathan Derryy
Jon Farmer 4-3 Sean Johnson
Sean Ryan 4-1 Ryan Jones
Jimmy Hendriks 4-2 Sean Griffiths
Lewis McGurn 4-1 Brandon Walsh
Ben Ward 4-0 Paul Blackstone
Willem Mandigers 4-0 Stephen Hardie
Stuart Bousfield 4-1 Arron Fairweather
Jan Dekker 4-2 Shaun Narain
Benito van de Pas 4-1 Keegan Brown
David Pallett 4-1 Scott Martindale
Aden Kirk 4-2 Nathan Aspinall
Kurt Parry 4-0 Shane Friedlander
Ryan Harrington 4-3 Adam Hunt
Ashley Sandon James 4-3 Craig Simpson
Tom Sykes 4-1 Gary Gullan
James Marcroft 4-0 Ryan Sullivan
Shaun Littler 4-2 Sam Hill

Third Round

Ricky Evans 4-2 James Marriott
Reece Robinson 4-2 Curtis Turner
Daniel Day 4-2 Luis Barberan
Charl Pietersen 4-2 Wouter Vaes
Richard Baillie 4-3 Dirk van Duijvenbode
Jamie Lewis 4-0 Sean Fisher
Chris Aubrey 4-0 Josh Payne
Dean Finn 4-3 Jon Farmer
Jimmy Hendriks 4-2 Sean Ryan
Ben Ward 4-2 Lewis McGurn
Stuart Bousfield 4-2 Willem Mandigers
Benito van de Pas 4-2 Jan Dekker
Aden Kirk 4-1 David Pallett
Kurt Parry 4-1 Ryan Harrington
Tom Sykes 4-2 Ashley Sandon James
James Marcroft 4-3 Shaun Littler
Losers £50

Fourth Round

Reece Robinson 4-3 Ricky Evans
Charl Pietersen 4-2 Daniel Day
Richard Baillie 4-2 Jamie Lewis
Chris Aubrey 4-0 Dean Finn
Ben Ward 4-1 Jimmy Hendriks
Benito van de Pas 4-0 Stuart Bousfield
Kurt Parry 4-2 Aden Kirk
Tom Sykes 4-2 James Marcroft
Losers £75

Quarter-Finals

Reece Robinson 4-2 Charl Pietersen
Richard Baillie 4-3 Chris Aubrey
Benito van de Pas 4-0 Ben Ward
Kurt Parry 4-1 Tom Sykes
Losers £100

Semi-Finals

Richard Baillie 4-2 Reece Robinson
Benito van de Pas 4-2 Kurt Parry
Losers £200

Final

Benito van de Pas 4-2 Richard Baillie
Winner £500
Runner-Up £300

Saturday, 11 May 2013

PDC Unicorn Challenge Tour- 7 and 8





SATURDAY sees the seventh and eighth PDC Unicorn Challenge Tour events of the year held at the Robin Park Tennis Centre in Wigan.

The events, open to players aged from 14-25, kick off the third Challenge Tour weekend of the year, with £3,000 prize money on offer per tournament.

All games are the best of seven legs in each event.



Event Seven

Saturday May 11, Robin Park Tennis Centre, Wigan

Preliminary Round
Samuel Head 4-1 Jamie Holmes
Andrew Hughes 4-2 Wouter Vaes
Luke Woodhouse 4-3 Alex Long
James Thomson 4-1 Cain Unwin
Max Hopp 4-0 Nicholas Day
Jamie Lewis 4-3 Sean Ryan
Rowby-John Rodriguez 4-1 Ricky Evans
Rhys Hayden 4-1 Josh Jones
John Seagrave 4-2 Brandon Jones
Lewis McGurn 4-2 Carl Draper
Craig Simpson 4-0 Charlie Burns
Nick Paenen 4-1 Shane Friedlander
Stuart Bousfield 4-0 Sam Hill

First Round

Adam Hunt 4-3 Paul Blackstone
Tom Sykes 4-1 Conor Mayes
David Pallett 4-0 Roy Leenders
Samuel Head 4-0 Carl Sparrow
Jamie Landon 4-1 Stephen Hardie
Sam Davidson 4-0 Ben Ward
Kurt Parry 4-0 Joe Sparrow
Michael Blake 4-3 Andrew Hughes
Danny Wilson 4-2 Josh Clough
Ryan De Vreede 4-3 Nathan Aspinall
Willem Mandigers 4-0 Joe Davis
Luke Woodhouse 4-1 Matthew Dennant
Alan James Tabern Jnr 4-2 George Cove
Lewis Venes 4-0 Lee Barrow
Dean Finn 4-2 Luke Cheevers
James Thompson 4-2 Gary Gullan
Louis Barberan 4-0 Ryan Murray
Jamie Atkins 4-0 Brandonn Monk
Reece Robinson 4-1 Derek Park
Max Hopp 4-0 Sam Hamilton
Dan Butler 4-1 Paul Cooper
John de Kruijf 4-3 Sean White
Ross Smith 4-1 Martin Walker
Mark Sidgwick 4-2 Jamie Lewis
Jack Tweddell 4-1 Frankie Ansell
Oliver Stell 4-3 Rainer Hofweber
John Bryan 4-0 Ryan Jones
Rowby-John Rodriguez 4-0 Sion Thomas
Jason Marriott 4-1 Callum Loose
Shaun Littler 4-1 Kacey Jones
James Welding 4-1 Kallum Graham
Gaz Cousins 4-3 Curtis Hammond
Keegan Brown 4-2 Sean Fisher
Shaun Narain 4-1 James Marcroft
Jimmy Hendriks 4-3 Graham Hall
Rhys Hayden 4-2 Rick Veugelers
Sean Johnson 4-0 Jordan David Lewis
Chris Aubrey 4-2 Jon Farmer
Dan Dean 4-2 Lee Whitworth
John Seagrave 4-2 Ryan Maher
Jamie Wilkins 4-2 Tom Lonsdale
Richard Baillie 4-1 Ashley Sandon James
Scott Johnson 4-3 Shaun Griffiths
Curtis Turner 4-3 Lewis McGurn
Shane Edwards 4-0 Kristian Wharton
Dan Read 4-1 James Ramsey
Daniel Day 4-1 Robert Turpin
Jake Patchett 4-0 Jan Dekker
Dirk van Duijvenbode 4-1 Robert Marsden
Alan Bell 4-0 Scott Martindale
Brandon Walsh 4-1 James Young
Craig Simpson 4-2 Jake Jones
Sam Hewson 4-1 Dan Green
Paul Barham 4-0 Anthony West
Bentio van de Pas 4-2 Steve Haggerty
Charl Pietersen 4-0 Nick Paenen
Matthew Dicken 4-0 Jack Forshaw
Adam Smith Neale 4-0 Tom Hodgson
Jack Hill 4-0 Ryan Sullivan
Stuart Bousfield 4-1 Josh Payne
Arron Fairweather 4-0 Sean Flood
Nathan Derryy 4-3 Aden Kirk
Gavin Howard 4-2 Kirsty Hutchinson
Ryan Harrington 4-0 George Killington

Second Round

Adam Hunt 4-2 Tom Sykes
David Pallett 4-2 Samuel Head
Jamie Landon 4-0 Sam Davidson
Michael Blake 4-1 Kurt Parry
Ryan De Vreede 4-2 Danny Wilson
Willem Mandigers 4-3 Luke Woodhouse
Lewis Venes 4-3 Alan James Tabern Jnr
James Thompson 4-0 Dean Finn
Jamie Atkins 4-2 Luke Barberan
Max Hopp 4-3 Reece Robinson
Dan Butler 4-2 John de Kruijf
Ross Smith 4-2 Mark Sidgwick
Oliver Stell 4-1 Jack Twedell
Rowby-John Rodriguez 4-1 John Bryan
Jason Marriott 4-3 Shaun Littler
Gaz Cousins 4-2 James Welding
Keegan Brown 4-3 Shaun Narain
Jimmy Hendriks 4-2 Rhys Hayden
Chris Aubrey 4-0 Sean Johnson
John Seagrave 4-3 Dan Dean
Richard Baillie 4-3 Jamie Wilkins
Curtis Turner 4-0 Scott Johnson
Shane Edwards 4-1 Dan Read
Jake Patchett 4-0 Daniel Day
Alan Bell 4-1 Dirk van Duijvenbode
Craig Simpson 4-3 Brandon Walsh
Paul Barham 4-1 Sam Hewson
Benito van de Pas 4-1 Charl Pietersen
Matthew Dicken 4-3 Adam Smith Neale
Jack Hill 4-2 Stuart Bousfield
Nathan Derryy 4-2 Arron Fairweather
Ryan Harrington 4-3 Gavin Howard

Third Round

Adam Hunt 4-1 David Pallett
Jamie Landon 4-2 Michael Blake
Ryan De Vreede 4-0 Willem Mandigers
James Thompson 4-3 Lewis Venes
Max Hopp 4-0 Jamie Atkins
Ross Smith 4-3 Dan Butler
Oliver Stell 4-3 Rowby-John Rodriguez
Gaz Cousins 4-3 Jason Marriott
Jimmy Hendriks 4-3 Keegan Brown
Chris Aubrey 4-2 John Seagrave
Richard Baillie 4-1 Curtis Turner
Shane Edwards 4-1 Jake Patchett
Alan Bell 4-0 Craig Simpson
Benito van de Pas 4-3 Paul Barham
Jack Hill 4-2 Matthew Dicken
Nathan Derryy 4-2 Ryan Harrington
Losers £50

Fourth Round

Adam Hunt 4-1 Jamie Landon
James Thompson 4-2 Ryan De Vreede
Ross Smith 4-1 Max Hopp
Gaz Cousins 4-0 Oliver Stell
Chris Aubrey 4-2 Jimmy Hendriks
Richard Bailie 4-2 Shane Edwards
Benito van de Pas 4-2 Alan Bell
Jack Hill 4-3 Nathan Derryy
Losers £75

Quarter-Finals

Adam Hunt 4-1 James Thompson
Ross Smith 4-0 Gaz Cousins
Richard Baillie 4-1 Chris Aubrey
Benito van de Pas 4-2 Jack Hill
Losers £100

Semi-Finals

Ross Smith 4-1 Adam Hunt
Benito van de Pas 4-2 Richard Baillie
Losers £200

Final

Ross Smith 4-2 Benito van de Pas
Winner £500
Runner-Up £300



Event Eight

Saturday May 11, Robin Park Tennis Centre, Wigan

Preliminary Round
Rowby-John Rodriguez 4-2 Conor Mayes
John Bryan 4-0 Gavin Howard
Michael Blake 4-2 Aden Kirk
James Thompson 4-1 Rainer Hofweber
Sean Johnson 4-2 Sam Davidson
Benito van de Pas 4-1 Sam Hamilton
Willem Mandingers 4-2 Reece Robinson
Shaun Narain 4-2 Kallum Graham
Stuart Bousfield 4-0 Sion Thomas
James Marcroft 4-3 Ryan Jones
Ross Smith 4-1 Nick Paenen
Lewis Venes 4-2 Stephen Hardie
Mark Sidgwick 4-3 Dan Read

First Round
John Seagrave 4-2 Daniel Day
Adam Hunt 4-1 Craig Simpson
Adam Smith Neale 4-2 Matthew Dicken
Rowby-John Rodriguez 4-1 Jordan David Lewis
Kurt Parry 4-0 Sam Hill
Roy Leenders 4-2 Nicholas Day
David Pallett 4-0 Tom Hodgson
John Bryan 4-3 Carl Draper
Jamie Wilkins 4-3 Shane Edwards
Luis Barberan 4-2 Sean Fisher
Jake Patchett 4-1 Ryan Murray
Wouter Vaes 4-3 Michael Blake
Paul Blackstone 4-0 Jack Forshaw
Dan Butler 4-3 Shane Friedlander
Rick Veugelers 4-2 Jason Marriott
Jan Dekker 4-3 James Thompson
John De Kruijf 4-1 Luke Woodhouse
Samuel Head 4-2 James Welding
Curtis Turner 4-0 Robert Turpin
Sean Johnson 4-3 Paul Cooper
Dan Dean 4-2 Ryan Maher
Alan James Tabern Jnr 4-1 Tom Lonsdale
Dean Finn 4-0 Brandon Jones
Benito van de Pas 4-2 Jake Jones
Brandonn Monk 4-3 Oliver Stell
Graham Hall 4-1 Kirsty Hutchinson
Brandon Walsh 4-1 Frankie Ansell
Chris Aubrey 4-2 Willem Mandigers
Shaun Littler 4-2 Sean Ryan
Sam Hewson 4-0 Robert Marsden
James Young 4-0 Joe Harrison
Jimmy Hendriks 4-1 Sean White
Luke Cheevers 4-0 Kirsty Haw
Keegan Brown 4-3 Martin Walker
Lewis McGurn 4-0 Andrew Hughes
Shaun Narain 4-1 Josh Clough
Ricky Evans 4-1 Gaz Cousins
Nathan Aspinall 4-3 Lee Whitworth
Josh Jones 4-2 Ryan Harrington
Stuart Bousfield 4-0 Derek Park
Rhys Hayden 4-0 George Cove
Josh Payne 4-0 Ryan Sullivan
Jamie Lewis 4-0 Jon Farmer
James Marcroft 4-0 Kacey Jones
Ben Ward 4-2 Ashley Sandon James
Anthony West 4-0 Lee Barrow
Jamie Atkins 4-1 Cain Unwin
Alan Bell 4-2 James Ramsey
Tom Sykes 4-3 Kristian Wharton
Nathan Derryy 4-2 Steve Haggerty
Alex Long 4-0 Joe Davis
Ross Smith 4-2 Jack Hill
Ryan De Vreede 4-2 Scott Johnson
Max Hopp 4-1 Jamie Landon
Shaun Griffiths 4-2 Paul Barham
Lewis Venes 4-0 Gary Gullan
Arron Fairweather 4-0 Jamie Holmes
George Killington 4-3 Charlie Burns
Alan Clutterham 4-2 Scott Martindale
Matthew Dennant 4-0 Mark Sidgwick
Curtis Hammond 4-3 Richard Baillie
Dan Green 4-1 Danny Wilson
Jack Tweddell 4-3 Dirk van Duijvenbode
Charl Pietersen 4-0 Sean Flood

Second Round

Adam Hunt 4-0 John Seagrave
Rowby-John Rodriguez 4-2 Adam Smith Neale
Kurt Parry 4-3 Roy Leenders
David Pallett 4-0 John Bryan
Jamie Wilkins 4-1 Lewis Barberan
Jake Patchett 4-3 John Bryan
Dan Butler 4-0 Paul Blackstone
Rick Veugelers v Wouter Vaes
John de Kruijf 4-2 Samuel Head
Curtis Turner 4-1 Sean Johnson
Dan Dean 4-1 Alan James Tabern Jnr
Benito van de Pas 4-1 Dean Finn
Graham Hall 4-1 Brandonn Monk
Brandon Walsh 4-3 Chris Aubrey
Shaun Littler 4-2 Sam Hewson
James Young v Jimmy Hendriks
Keegan Brown 4-0 Luke Cheevers
Lewis McGurn 4-1 Shaun Narain
Ricky Evans 4-0 Nathan Aspinall
Stuart Bousfield 4-0 Josh Jones
Josh Jones 4-2 Rhys Hayden
James Marcroft 4-3 Jamie Lewis
Ben Ward 4-2 Anthony West
Alan Bell 4-1 Jamie Atkins
Tom Sykes 4-1 Nathan Derryy
Ross Smith 4-3 Alex Long
Max Hopp 4-1 Ryan De Vreede
Lewis Venes 4-3 Shaun Griffiths
Arron Fairweather 4-1 George Killington
Matthew Dennant 4-0 Alan Clutterham
Curtis Hammond 4-2 Dan Green
Charl Pietersen 4-3 Jack Tweddell


Third Round

Adam Hunt 4-2 Rowby-John Rodriguez
David Pallett 4-1 Kurt Parry
Jamie Wilkins 4-1 Jake Patchett
Jan Dekker 4-1 Dan Butler
John de Kruijf 4-1 Curtis Turner
Benito van de Pas 4-2 Dan Dean
Graham Hall 4-1 Brandon Walsh
Shaun Littler 4-2 James Young
Lewis McGurn 4-3 Keegan Brown
Stuart Bousfield 4-3 Ricky Evans
Josh Payne 4-0 James Marcroft
Alan Bell 4-1 Ben Ward
Ross Smith 4-2 Tom Sykes
Max Hopp 4-1 Lewis Venes
Matthew Dennant 4-3 Arron Fairweather
Charl Pietersen 4-1 Curtis Hammond

Fourth Round

Adam Hunt 4-2 David Pallett
Jan Dekker 4-2 Jamie Wilkins
John de Kruijf 4-1 Benito van de Pas
Graham Hall 4-2 Shaun Littler
Lewis McGurn 4-3 Stuart Bousfield
Alan Bell 4-3 Josh Payne
Ross Smith 4-1 Max Hopp
Matthew Dennant 4-3 Charl Pietersen
Losers £50

Quarter-Finals

Jan Dekker 4-2 Adam Hunt
Graham Hall 4-2 John de Kruijf
Lewis McGurn 4-3 Alan Bell
Ross Smith 4-2 Matthew Dennant
Losers £100

Semi-Finals

Graham Hall 4-2 Jan Dekker
Ross Smith 4-3 Lewis McGurn
Losers £200

Final

Graham Hall 4-3 Ross Smith
Winner £500
Runner-Up £300