Tuesday, 28 January 2014

PDC European Tour- Hildesheim Schedule




THE 2014 PDC European Tour begins on Friday January 31 with the German Darts Championship in Hildesheim, as 48 players compete in the £100,000 event. The new format for European Tour events in 2014 sees the first round held in one, eight-hour session from 3pm on Friday, as the 32 qualifiers compete for places in Saturday's second round.

The top 16 seeds come in at the second round stage on Saturday, as they play against the first round winners across two sessions.

Sunday afternoon sees the third round take place, before the tournament concludes on Sunday evening with the quarter-finals, semi-finals and final held in one session.

 With the European Qualifier and Host Nation Qualifier to be played on Thursday evening, many first round ties have still to be finalised, although the opening session will feature a number of other high-profile contests, including world number 11 Justin Pipe against Richie Burnett.

Andy Hamilton takes on PDC newcomer Barry Lynn, Dean Winstanley faces recent Tour Card winner Matt Padgett, World Youth Champion Michael Smith plays debutant Jamie Bain and Mark Walsh faces Lee Palfreyman, whose brother Joey is also in action on the day.

Terry Jenkins, Ronnie Baxter, Wayne Jones, Stuart Kellett and Mark Dudbridge are also in action n the opening day.

The draw for the German Darts Championship was made by PDC Tournament Director Tommy Cox with PDPA Director Andy Scott. The PDC will confirm details of live streaming of this event in due course, with details currently being finalised.

German Darts Championship
European Tour Event One, Halle 39, Hildesheim
Draw Bracket (Second Round Onwards)

Michael van Gerwen (1) v Maish/EQ7
Kevin Painter (16) v HNQ3/Jenkins
Steve Beaton (8) v EQ4/Dewsbury
Wes Newton (9) v Woods/EQ5
Kim Huybrechts (5) v Bain/M Smith
John Part (12) v EQ3/Dudbridge
Brendan Dolan (4) v Burnett/Pipe
Paul Nicholson (13) v Kellett/HNQ2
Dave Chisnall (2) v EQ2/EQ8
Adrian Lewis (15) v HNQ4/J Palfreyman
Jamie Caven (7) v EQ6/Baxter
Mervyn King (10) v Walsh/L Palfreyman
Robert Thornton (6) v Lynn/Hamilton
Ian White (11) v Winstanley/Padgett
Peter Wright (3) v Jones/HNQ1
Gary Anderson (14) v EQ1/Spearing

Schedule of Play
Friday January 31 (3pm-11pm)
First Round

European Qualifier 1 v Glenn Spearing
European Qualifier 2 v European Qualifier 8
European Qualifier 4 v Marc Dewsbury
Brian Woods v European Qualifier 5
European Qualifier 6 v Ronnie Baxter
Steve Maish v European Qualifier 7
European Qualifier 3 v Mark Dudbridge
Dean Winstanley v Matt Padgett
Mark Walsh v Lee Palfreyman
Jamie Bain v Michael Smith
Host Nation Qualifier 3 v Terry Jenkins
Barry Lynn v Andy Hamilton
Wayne Jones v Host Nation Qualifier 1
Host Nation Qualifier 4 v Joey Palfreyman
Stuart Kellett v Host Nation Qualifier 2
Richie Burnett v Justin Pipe

Saturday February 1
Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm)

Ian White v Winstanley/Padgett
Gary Anderson v EQ1/Spearing
Robert Thornton v Lynn/Hamilton
Mervyn King v Walsh/L Palfreyman
Jamie Caven v EQ6/Baxter
Dave Chisnall v EQ2/EQ8
Steve Beaton v EQ4/Dewsbury
John Part v EQ3/Dudbridge

Evening Session (7pm-11pm)
Brendan Dolan v Burnett/Pipe
Wes Newton v Woods/EQ5
Kim Huybrechts v Bain/M Smith
Adrian Lewis v HNQ4/J Palfreyman
Peter Wright v Jones/HNQ1
Michael van Gerwen v Maish/EQ7
Kevin Painter v HNQ3/Jenkins
Paul Nicholson v Kellett/HNQ2